G7 liderleri, fidye saldırılarıyla savaşmayı taahhüt etti

G7 liderleri, fidye saldırılarıyla savaşmayı taahhüt etti

Paylaş
Uzman Coin: G7 liderleri, fidye saldırılarıyla savaşmayı taahhüt etti

G7 liderleri, hacker’ların genellikle kripto para ile fidye ödemesi talep ettiği ‘fidye virüsü’ olarak bilinen siber saldırılara karşı mücadele etmeyi resmi olarak taahhüt etti. Biden ve diğer liderlerin küresel tedarik zincirinde zorla çalıştırma ve yolsuzlukla mücadelenin yanı sıra fidye virüsü tehdidine dönük bir dizi eylem üzerinde anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Bilindiği üzere, son dönemde fidye virüsleri, ABD’de bazı önde gelen kuruluşlara karşı yapılan saldırılardan sonra gündemin birinci sırasına yerleşmişti. Önce ABD’nin en büyük petrol boru hattı şirketi Colonial Pipeline, ardından sığır eti şirketi JBS’e gerçekleştirilen ve fidye ödemesinin Bitcoin ile istendiği saldırılar, bardağı taşırmış, ABD’de fidye virüsleri, terörle eş tutulmaya başlanmıştı. Söz konusu saldırılar, Rusya ile ilişkilendirilmişti.

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında fidye virüslerindeki artışın G7 ülkeleri için giderek tırmanan ortak bir tehdit olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Hem hükümetler hem de özel sektör oyuncuları olmak üzere uluslararası toplum, kritik alt yapının bu tehdide karşı dayanıklı olmasını, kötü niyetli siber faaliyetlerin soruşturulmasını ve kovuşturulmasını, toplu siber savunmayı güçlendirmeyi ve devletlerin kendi sınırları içinde meydana gelen suç faaliyetlerini ele almalarını sağlamak için birlikte çalışmalıdır.” denildi.

Bu arada Çarşamba günü gerçekleşecek olan Biden-Putin zirvesinde fidye virüsleri ve siber güvenliğin öne çıkması bekleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap