G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?

G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?

Hindistan önümüzdeki aylarda kripto para düzenlemeleri konusunda kararlı bir duruş sergilemeye hazırlanıyor ve bu da daha evvelki duruşundan uzaklaşabileceğinin sinyalini veriyor. Duyuru, son Yirmiler Kümesi (G20) başkanlar doruğu sırasında Ekonomik İşler Bakanlığı Sekreteri Ajay Seth tarafından yapıldı. Bu gelişme, Hindistan’ın Memleketler arası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) bir “sentez belgesi” gayesine ulaşmasının akabinde global kripto kurallarının şekillendirilmesinde daha faal bir rol üstlenmesiyle ortaya çıktı. İşte detaylar…

G20 doruğunda kripto para ünitelerinden konuşuldu

Seth, Hindistan’ın kripto para üniteleri konusundaki konumunun, G20 önderleri ortasında kabul edilebilir bir düzenleyici çerçeve konusunda varılan global fikir birliğinin tahlil edilmesiyle belirleneceğini vurguladı. “Hindistan’ın durumuna önümüzdeki aylarda karar verilecek” diyen Seth, G20 tarafından bir ortaya getirilen risk kıymetlendirme çerçevesinin kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesinin kıymetini vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu? 1

Hindistan’ın kripto para ünitesine yaklaşımı, ülkenin bir vakitler gelişen kripto sanayisinin sıkı vergiler, kripto kışı, “gölge yasağı”, kara para aklamayı tedbire kuralları ve büyük kripto borsalarına karşı düzenleyici aksiyonlar üzere zorluklarla karşı karşıya kalmasıyla yıllardır inceleme altında. G20 başkanlığı sırasında global kripto kurallarının oluşturulmasına öncelik verme kararı, Hindistan’ın stratejisinde kıymetli bir değişikliğe işaret ediyor.

Hindistan kendi rotasını çiziyor

Özellikle Seth’in duyurusu, Hindistan’ın kripto para ünitesini yasallaştırma konusunda kendi rotasını çizebileceğini ve kapsamlı kripto mevzuatı planlarının 2022’nin başlarında askıya alındığı evvelki duruşundan ayrıldığını gösteriyor. Hintli yetkililer daha evvel, mevcut kara para aklama zıddı kuralları ve kripto para üniteleri için vergi yapısı göz önüne alındığında, ülkenin kesinlikle bir yasa tasarısı halinde mevzuata muhtaçlık duymayabileceğini belirtmişlerdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu? 2

Ülkenin merkez bankası bir kripto yasağını savunurken, hükümet kesin bir durum almadı ve sentez dokümanı tarafından genel bir yasağın pratik olmadığı düşünüldü. Hindistan, G20 Başkanlığını Brezilya’ya devretmeden evvel kripto ile ilgili başkanlık notunu yayınlamış ve kripto para ünitesi düzenlemesine ait birinci tavsiyelerini özetlemişti. Hindistan G20’deki liderlik rolünü Brezilya’ya devrederken, üye ülkeler yapay zeka (AI) teknolojisinin sorumlu bir halde kullanılmasını taahhüt ediyor. G20 başkanının deklarasyonu, yapay zekânın global dijital uçurumları kapatma potansiyelini ve hudut ötesi ödemelerde kripto para üniteleri ve merkez bankası dijital para üniteleri (CBDC’ler) için siyaset ve düzenlemeleri şekillendirmedeki rolünü vurguluyor.

Yapay zekadan da konuşuldu

Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve öbürleri üzere önde gelen ülkeleri içeren G20, yapay zekayı global ekonomik refah ve genişleme için bir araç olarak kabul ediyor. Taahhüt, insanların haklarını ve güvenliğini korurken sorumlu ve kapsayıcı kalkınmaya odaklanarak kamu faydası için yapay zekadan yararlanmaktır. Sorumlu yapay zeka kullanımını sağlamak için G20 üyesi ülkeler, bilgi müdafaa, önyargılar, insan nezareti ve etik ile ilgili tasaları ele almayı amaçlamaktadır. Sağlam YZ oluşturmanın ehemmiyetini vurgulayarak, global YZ yönetişimi konusunda memleketler arası işbirliğini ve tartışmaları taahhüt etmektedirler.

Ulaş Utku Bozdoğan: G20 Tepesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu? 3

Ayrıca G20, 2019 yılında hazırlanan ve “güvenilir YZ” için global siyasetleri ve işbirliğini özetleyen G20 YZ Unsurlarına olan bağlılığını bir sefer daha teyit ediyor. Küme, ilgili riskleri azaltırken YZ yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için inovasyon yanlısı bir düzenleyici yaklaşımı savunuyor. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, G20 tepesi sırasında kripto para ünitelerinin düzenlenmesinde global işbirliğine duyulan muhtaçlığı vurguladı. Birbirine bağlı bir dünyada, finansal teknolojinin yarattığı zorlukların ele alınmasında hudut ötesi paydaşlıklar büyük kıymet taşıyor. Hindistan kripto para üniteleri konusundaki gelişen tavrını sürdürürken, G20 global sahnede yapay zeka ve dijital para ünitelerinin geleceğini şekillendirmede değerli bir rol oynamaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap