FTX’in yüksek ölçüde kripto satış planı piyasayı huzursuz ediyor

FTX’in yüksek ölçüde kripto satış planı piyasayı huzursuz ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FTX’in yüksek ölçüde kripto satış planı piyasayı huzursuz ediyor

Investing.com – Kripto para piyasaları, haftaya iflas eden kripto borsası FTX’in tasfiye planları çerçevesinde yüksek ölçüde varlık satışına karar verileceğinden huzursuz başladı. 

Kripto piyasası gündemini meşgul eden gelişmelerin başında FTX’in toplamda 3,4 milyar dolarlık kripto varlık satışı yapmayı planlaması var. Birçok piyasa iştirakçisi ise FTX’in satmayı düşündüğü kripto varlıklarda sert düşüşler olabileceği konusunda huzursuz.

FTX’in varlık satışıyla ilgili karar ise mahkeme tarafından 13 Eylül Çarşamba günü verilecek. Birebir gün piyasalar için son derece ehemmiyet arz eden bir bilgi olan ABD TÜFE’sinin de açıklanacak olması riski daha da artıran bir öge olarak karşımıza çıkıyor. 

FTX, varlık satışı için mahkeme müsaadesini beklerken bu tasfiyeden en çok etkilenecek altcoin’lerin başında Solana (SOL) ve FTX Token (FTT) bulunuyor. Kimi uzmanlar FTX satışının son vakitlerde değerli ilerlemeler kaydeden Solana ve Ethereum’u olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Çünkü son vakitlerde Solana, Visa‘nın sabit kripto para ödemeleri için ağı kullanacağı haberiyle gündeme gelmişti. Ethereum piyasası ise bugünlerde ETF gelişmeleriyle öne çıkıyor.

Satış listesinde hangi kripto paralar var?

FTX’in satmak istediği kripto varlıklar; 685 milyon dolar bedelinde SOL, 529 milyon dolar kıymetinde FTT, 268 milyon dolarlık BTC, 90 milyon dolarlık ETH, 29 milyon dolarlık XRP, 67 milyon dolarlık APT, 42 milyon dolarlık DOGE, 39 milyon dolar pahasında MATIC ve 31 milyon dolar pahasında TON varlıkları başta olmak üzere birçok altcoin’den oluşuyor.

Satılması planlanan varlıklar ortasında en yüksek ölçü SOL tokenine ilişkin olduğu için altcoin’in son günlerde baskı altında olduğu görülüyor. Solana, son bir haftalık dönemde %7,5 bedel kaybıyla 18,31 dolara kadar geriledi.

Bu gelişmenin haricinde FTX, fon toplamak ismine ortalarında ünlü atletlerinde bulunduğu birçok kişi ve kuruma yaptığı ödemeleri yasal biçimde geri almaya çalışıyor. Bunun yanında FTX, LayerZero’ya yaptığı iflas öncesi yaptığı 86 milyon dolarlık ödemeyi de geri almak için şirkete dava açtı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap