FTX’in yeni atılımı kripto piyasalarını nasıl etkileyebilir?

FTX’in yeni atılımı kripto piyasalarını nasıl etkileyebilir?

Paylaş
BTC Piyasası: FTX’in yeni atılımı kripto piyasalarını nasıl etkileyebilir?

Investing.com – İflas sürecindeki kripto borsası FTX, portföyündeki kripto paraların pahası düşmeden alacaklılarına prestiji para ile ödeme yapmayı planlıyor.

Dün akşam saatlerinde FTX’in yapılandırma ünitesi tarafından mahkemeye yapılan bildirimde kripto varlıkları ile ilgili yeni hareket planı aktarıldı ve şirketin bu süreçte Galaxy Digital ile çalışmak istediği bildirildi. 

Bir vakitler dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası pozisyonundayken süratli bir biçimde çökerek geçtiğimiz yıl Kasım ayında iflas eden FTX, alacaklılara kripto para yerine prestiji para ödemesi yapmak istiyor. Bu noktada şirketin elinde 3 milyar doları aşan meblağda kripto varlık olduğu için satış, Bitcoin ve Ethereum yüklü varlıkların pahasında düşüşe neden olabileceği tasalarını beraberinde getiriyor. 

FTX’in yapılandırma sürecini yöneten John J. Ray III, toplu satış yapılmasının short konum açanların faydasına olacak biçimde fiyat düşüşüne neden olacağından kaygı ediyor. Yönetici, bunun yerine haftalık kısmi satışlar da dahil olmak üzere düşüş riskinden en düzgün nasıl kaçınılabileceği üzerine çalışıldığını söyledi. Mahkeme müracaatında gündeme getirilen öbür bir usul ise BTC ve ETH varlıklarının hedge edilerek satış yapılması durumu. 

Başvuruda ayrıyeten Mike Novogratz’ın kripto bölümü iştiraki Galaxy Asset Management ile üzerinde tartışılan süreç cinsleri ve yatırım amaçları konusunda birlikte çalışabileceğinden bahsedildi. FTX, daha evvel yaptığı açıklamada 3,4 milyar dolarlık kripto varlığa sahip olduğunu duyurdu. Temmuz ayında da aktarıldığı üzere FTX, alacaklılara yapılacak ödemelerin dolar cinsinden yapılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor

Kripto piyasasında son durum 

Kripto para piyasalarında dün alıcılı bir seyir kelam konusuydu. Bitcoin, sert düşüş sonrası yatay ve zayıf fiyat hareketini üst taraflı bozarak 26.800 dolara kadar yükseldi. Günlük bazda %1,5 yükselen kripto para, sabah saatlerinde 26.400 dolar düzeyine alıcı buluyor. 

Ethereum, evvelki gün aşağı istikametli volatilite görerek 1.600 doların altını test etti. Dünkü alıcılı seyirde 1.700 dolar kadar toparlanan Ether, şu an 1.670 dolar düzeyinde el değiştiriyor. Toplam kripto para piyasa bedeli bugün 1,07 trilyon dolarda bulunurken 24 saatlik ortalama süreç hacmi 32,6 milyar dolar düzeyinde devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap