FTX’in kripto satışına onay verildi: Süreç nasıl işleyecek?

FTX’in kripto satışına onay verildi: Süreç nasıl işleyecek?

Paylaş
BTC Piyasası: FTX’in kripto satışına onay verildi: Süreç nasıl işleyecek?

Investing.com – Delaware Bölge Mahkemesi, iflas eden kripto borsası FTX’in alacaklılarına ödeme yapmak gerekçesiyle milyarlarca doları bulan kripto para satışı talebini olumlu sonuçladı. 

Alınan karar nazaran göre FTX, portföyünde bulunan kripto varlıkları haftalık 100 milyon dolarla hudutlu olmak üzere satabilecek. Lakin bu hudut, kripto varlık bazında 200 milyon dolara kadar çıkabilecek. Bununla birlikte FTX, kripto varlık satışı yapmadan evvel satış planını 10 gün evvelce ABD Mütevellisine bildirimde bulunması gerekecek. 

Kripto para borsasının iflas sürecini yöneten yetkililer, varlık satışından elde edilecek gelirin fiyat hareketlerinden olumsuz etkilenmesini en aza indirmek ismine kripto varlıkları hedge etmek istediğini de belirtti. Alınmak istenen başka bir tedbir ise şirketin elinde bulunan kripto varlıkları, staking programı çerçevesinde kıymetlendirerek elde edilecek gelir ölçüsünü artırmak. Buna nazaran FTX, kimi varlıkları stake etme hakkını gizli tuttuğunu belirtti. 

FTX’in varlık satış kararı ile ilgili konuşan alacaklılar komitesi yetkilisi, mevcut aksiyonları desteklediklerini açıkladı. Başka yandan FTX müşterilerinin varlık bazında izlenebilirliği konusu gündeme gelirken kripto borsası temsilcileri, müşteri özelinde bir izleme yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Tüm varlıkların bir havuzda toplandığı bilgisini veren yetkili, kripto varlıkların nakde dönüştürüldükten sonra nakit ödeme planı çerçevesinde dağıtımın yapılacağı bilgisini verdi. 

Geçen yıl Kasım ayında iflasını açıklayan kripto borsası FTX’in şu an satışa husus olan varlık ölçüsünün 3,4 milyar dolar kıymetinde olduğu biliniyor. Bu varlıklar ortasında Bitcoin ve Ethereum ile birlikte en yüksek ölçüsü Solana (SOL) oluşturuyor. 

Dünkü gelişmelerde FTX yetkilileri, panik satışlarını önlemek ismine varlık satışında bildirim mecburiliği olmamasını talep etmişti. Çünkü hafta başında FTX’in varlık satışı talebinde bulunduğu haberlerinin akabinde başta SOL olmak üzere altcoin piyasasında sert düşüşler gerçekleşti. Bu aksiyonun hafta başında fiyatlanmasının akabinde dün verilen satış onayı sonrası ilgili varlıklarda negatif fiyat hareketlerinin gerçekleşmediği görüldü. 

Son 24 saatlik fiyat hareketlerine nazaran Bitcoin, %1,5’e yakın yükselişle 26.250 dolardan süreç görüyor. Ethereum %2 kıymet artışıyla 1.600 dolar bandına geri döndü. Birinci 20 kripto para ortasında Solana (SOL), hafta başında haberin tesiriyle sert düşüş kaydettikten sonra bugün %5 kıymet artışıyla 18,75 dolara yükselirken en çok bedel kazanan altcoin pozisyonunda bulunuyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap