FTX ve Alameda öyküsündeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar

FTX ve Alameda öyküsündeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FTX ve Alameda öyküsündeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar

İflas eden FTX ve Alameda’nın cüzdanlarındaki 730 milyon dolarlık kripto varlık piyasayı etkileyebilecek güçte.

Kripto dalında son günlerde FTX konusu gündemde. FTX’in Kasım 2022 tarihinde iflas etmesinden sonra başlayan süreci, piyasaya dönmesiyle sonuçlanmak üzere. Lakin rotasını tekrar kriptoya çeviren FTX’in dönüş süreci epey sancılı olacağa benziyor.

İflas eden ve yine yapılanma sürecini yürüten FTX, elinde bulunan kripto varlıkları satmanın eşiğinde. Solana (SOL) varlıklarını öteki bir cüzdana transfer eden borsa, Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’yu da harekete geçirdi. Yakovenko, SOL’lerin müşterilere dağıtılmasını önerdi. FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün elinde ise 730 milyon dolarlık kripto varlık bulunuyor.

Tehlike çanları FTX ve Alameda için çalıyor

FTX’in elinde bulundurduğu kripto varlıkları satabileceğine yönelik haberler ise piyasayı harekete geçirdi. Birçok kripto aktörü, FTX’in müşteriler ile ortak noktada buluşması gerektiğini belirtiyor. Bunlardan birisi de Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko. FTX, Solana ağında, yaklaşık 1,5 milyar dolardan fazla kıymete sahip kripto paraları hareket ettiriyor. Bilhassa Solana ağında tutulan Bitcoin dikkat çekiyor. Kayıtlara geçen bir diğer bilgi ise, borsanın, Solana cüzdanındaki 10 milyon dolarlık varlığı öteki bir ağa transfer etmesi oldu. Borsanın harekete geçtiğini düşündürten bu bilgiler, kripto yatırımcılarını endişelendirdi.

Yeniden piyasaya çıkmak için gayret veren FTX’in önceliği, müşterilerden evvel borsanın toparlanması istikametinde.Bu nedenle borsanın kripto varlıklarını satması ihtimaller dahilinde.

Ayrıca FTX’in kardeş şirketi Alameda Research de tehlike saçıyor. FTX’in elinde 381 milyon dolarlık kripto varlığı bulunurken, Alameda’nın 338 milyon dolarlık kripto varlığı kelam konusu. Kripto piyasası bu varlıkların piyasaya mümkün tesirlerine odaklanmış durumda.

FTX kripto varlıklarına odaklandı

FTX borçluları token satışlarının bir mali danışman tarafından yönlendirileceği plan önerdi. Bu token’lar için haftada sırf 100 milyon dolar satmasına müsaade verilecek. Lakin bu hudut birtakım kripto para ünitelerinde 200 milyon dolara kadar çıkarılabilecek. Planın hem FTX’e sıcak nakit girişi sağlaması hem de kripto piyasasını negatif etkilememesi için yapıldığı belirtildi.

Plan içerisinde yer alan ayrıntılardan birisi de stake konusu. FTX, müşterilerine borçlarını ödemek için elinde bulunan varlıkları stake tarafında kullanmayı düşünüyor. Borsanın başındaki bir öteki niyet ise Bitcoin ve Ethereum ile istikrarlı portföy oluşturmak.

Gündeme yansıyan plana bakıldığında, FTX’in başında yer alan niyet satış yapmak. Borsa, varlıklarını plan dahilinde satsa bile elinden çıkarmayı başına koymuş durumda.

FTX bilmecesi can sıkıcı hale geldi

FTX ve Alameda’nın görünürde 730 milyon dolarlık kripto varlığı bulunuyor. Lakin The Block’ın haberinde, FTX borçlularının 3,4 milyar dolarlık kripto satışı yapabileceği söyleniyor. İki ölçü da görünürde az değil. Zira FTX alacaklıları hala daha varlıklarına erişebilmiş değil.

Arkham Intelligence bilgilerine bakıldığında, FTX ve Alameda’nın kripto cüzdanlarında varlıkların dağınık olduğu görülüyor. En büyük varlık, FTX’in cüzdanında yer alan 270 milyon dolarlık FTT. Öteki bir varlık ise 100 milyon dolara yakın BTC.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX ve Alameda öyküsündeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar 1

FTX’in elindeki varlıklar görünürde volatilite yaratacak durumda değil. Lakin The Block’un aktardığı üzere 3,4 milyar dolarlık bir varlık bulunuyorsa bu, piyasayı makus duruma sokabilir. Yani velhasıl, yeniden kripto yatırımcısını kuvvetli günler bekliyor.

Dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu tezleriyle davası devam eden Sam Bankman-Fried’ın, ABD’de yüksek meblağlı ceza almayacağı konuşulanlar ortasında. Başka taraftan, FTX’in kripto varlıklarını satarak tekrar borsayı hizmete açması gündemde. Bu işten temel ziyanlı çıkanlarsa geçtiğimiz yıl kriptoya uzun vadeli yatırım yapanlar.

Diğer bir cüzdan ise Alameda’ya ilişkin. Bu cüzdanda da değişik bir biçimde yeni parlayan altcoin’ler yer alıyor. Alameda’nın cüzdanında en büyük varlık 60 milyon dolar ile Ethereum.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX ve Alameda öyküsündeki asıl mağdurlar: Küçük yatırımcılar 2

Alameda 48 milyon dolarlık STG, 44 milyon dolarlık BIT ve 28 milyon dolarlık WLD tutuyor. Görünürdeki bu varlıklardan şirketin cebine 1 milyon dolar girmiş bile. Pekala bu coin’ler, yüklü olarak hangi yatırımcıların elinde? Elbette küçük yatırımcıların.

Cüzdanlara bakıldığında FTX ve Alameda’nın satış yapabileceği kripto paralar TRX, MATIC, WLD, STG ve BIT üzere görünüyor. Bunun haricinde, kuruluşlar ellerindeki Bitcoin ve Ethereum varlıklarını da satabilirler. Lakin kurumların odağında, bu iki büyük kripto parayı faaliyetlerinde teminat olarak kullanmak yer alıyor. Yani kuruluşlar, altcoin’leri daha kolay harcayabilirler.

FTX ve Alameda satışlarının mümkün etkisi

FTX ve Alameda’nın mümkün kripto satışları piyasada tedirginlik yaratabilir. Kripto yatırımcıları en makus senaryoya bile hazırlıklı olsa da piyasa buna müsaade etmiyor. Gelen makûs haberler boyutu ne olursa olsun kısa müddette piyasası tesiri altına alıyor. Bu nedenle, FTX ve Alameda’nın hayatta kalma gayreti kripto yatırımcılarını tehlikeye sokabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap