FTX, varlıklarının satışıyla ilgili danışman olarak Galaxy’nin CEO’sunu seçti

FTX, varlıklarının satışıyla ilgili danışman olarak Galaxy’nin CEO’sunu seçti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FTX, varlıklarının satışıyla ilgili danışman olarak Galaxy’nin CEO’sunu seçti

Geçtiğimiz yılın kasım ayında iflas müracaatında bulunan kripto borsası FTX, yüksek bedele sahip kripto varlıklarını satmaya, stake’lemeye ve hedge etmeye başlamak istiyor. Çarşamba günü yayımlanan mahkeme belgelerine nazaran şirket, danışman olarak Galaxy Digital’ın CEO’su Mike Novogratz’ı seçti.

FTX, alacaklılarına Bitcoin (BTC) yahut Ether (ETH) yerine fiat para üniteleriyle ödeme yapmayı düşünüyor lakin 3 milyar dolarlık kripto varlığın bedel kaybı yaşamaması için dikkatli davranmaları gerekiyor.

Borsanın avukatları mahkeme belgesinde, Bitcoin ve Ether hedge etmek, borçluların (FTX’in) potansiyel aşağı istikametli hareket riskini sınırlayabilmelerini sağlayacak. Kararlaştırılan dijital varlıkların stake’lenmesi de düşük riskli getiriler sağlayacağından alacaklıların faydasına olacak.” tabirlerini kullandı.

FTX, kripto yığınına olan ilginin pay senetlerine katkıda bulunmasını ve hâlâ paralarını bekleyen müşterilere ödeme konusunda yardımcı olmasını umuyor. Şu anda tekrar yapılandırma uzmanı John J. Ray III tarafından yönetilen şirket, tüm varlıkların tek seferde satılmasının fiyat düşüşüne yol açabileceğinden kaygı ediyor.

Dosyada, “Galaxy Asset Management, düşünülen süreç çeşitleri ve yatırım maksatları de dahil olmak üzere dijital varlık idaresi ve ticareti ile ilgili alanlarda geniş tecrübeye sahiptir.” tabirleri yer alıyor.

Bu varlık idaresi imparatorluğunun bir kesimi olan Galaxy Digital (GLXY), FTX’in iflası sırasında borsada milyonları olduğunu açıklamıştı. Yeni belgeler ise varlık yöneticilerinin FTX’in çıkarları doğrultusunda hareket etmesini sağlayacak çıkar çatışması prosedürlerini ayrıntılandırıyor.

FTX nisan ayında 3,4 milyar dolar pahasında likit kripto varlığa sahip olduğunu söyledi. Temmuz ayında ise müşterilere geri ödeme yapmadan evvel kriptodan nakit para kazanmayı beklediğini fakat memleketler arası müşterilerin yine başlatılan borsaya erişebileceklerini açıkladı.

Kredi sağlayıcısı Celsius üzere öbür iflas eden kripto firmaları, alacaklılara BTC ve ETH dahil olmak üzere likit kripto para üniteleriyle ödeme yapmayı seçti.

Taleplerin Delaware iflas mahkemesi tarafından onaylanması gerekiyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap