FTX Müşterileri İçin Sorun Bitmiyor: Yeni Taarruzlar Var!

FTX Müşterileri İçin Sorun Bitmiyor: Yeni Taarruzlar Var!

Paylaş
BTC Piyasası: FTX Müşterileri İçin Sorun Bitmiyor: Yeni Taarruzlar Var!

FTX’in kapatılmasından aylar sonra müşteriler yeni zorluklarla karşılaşıyor. Bu sırada, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın davasında yeni gelişmeler var. İşte detaylar…

FTX kullanıcıları, saldırganlar tarafından gaye alınıyor

FTX borsasının kapatılmasından aylar sonra, müşteriler sıkıntılarla ve güvenlik açıklarıyla müsabakaya devam ediyor. Borsanın kapatılması milyonlarca kullanıcının platformda depolanan değerli ölçüde sermayeye erişememesine neden oldu. Son raporlar, eski FTX kullanıcılarının kayıtlı FTX e-postaları üzerinden yeni bir kimlik avı saldırısına gaye olduğunu ortaya koyuyor. Bu hücum, müşterilerin hesap bakiyeleri, telefon numaraları ve konut adresleri üzere şahsî bilgilerini ifşa eden iflas süreçlerinde talep acentesi olan Kroll’a yönelik bir SIM değiştirme saldırısını takip ediyor. Data ihlalleri Genesis ve kredi veren BlockFi dahil olmak üzere öteki kripto firmalarını da etkiledi.

BTC Piyasası: FTX Müşterileri İçin Sorun Bitmiyor: Yeni Taarruzlar Var! 1

Kimlik avı e-postaları, hesaplarına bir kripto cüzdanı bağlamaları şartıyla kullanıcılara kayıp sermayelerini iade etmeyi vaat ediyor. Lakin bu, kullanıcıların token varlıklarını boşaltmaya ve özel anahtarlar üzere hassas bilgileri elde etmeye yönelik berbat niyetli bir teşebbüstür. SIM değiştirme taarruzları da bu bağlamda vurgulanmıştır. Dolandırıcılar bu tekniği kullanarak cep telefonu operatörlerini denetim ettikleri SIM kartları etkinleştirmeleri için manipüle etmektedir. Daha sonra, telefon numaraları üzerinde denetim sahibi olurlar ve şifreleri, finansal bilgileri, kripto para ünitelerini ve öteki pahalı varlıkları çalmak için kurbanların bilgilerini istismar ederler.

Siber güvenlik kritik ehemmiyet taşıyor

Bu olaylar, kripto sanayisinde siber güvenlik tedbirlerinin artırılması gereksiniminin altını çizmekte ve kullanıcıların kimlik avı ataklarına ve öbür makus niyetli faaliyetlere karşı tetikte olmaları için bir hatırlatma vazifesi görmektedir. Kimlik avı akınları, kayıtlı e-postaları aracılığıyla eski FTX kullanıcılarını amaç alıyor. Bu akın, Kroll’a yapılan, müşteri datalarını açığa çıkaran ve Genesis ve BlockFi üzere öteki kripto firmalarını etkileyen bir SIM değiştirme saldırısını takip ediyor. Dolandırıcılar, kullanıcılar bir kripto cüzdanı bağlarsa kaybedilen sermayeyi iade etmeyi vaat eden umut verici e-postalar gönderiyor, lakin bu tokenleri ve özel anahtarları çalma teşebbüsüdür. Dolandırıcıların bedelli bilgilere erişmek için telefon operatörlerini istismar ettiği SIM değiştirme atakları kaygı verici.

BTC Piyasası: FTX Müşterileri İçin Sorun Bitmiyor: Yeni Taarruzlar Var! 2

DOJ, SBF’nin şahitleri hakkında harekete geçti

Bu sırada savcılar, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in hukuk grubu tarafından duruşması için önerilen şahitlerin niteliklerine itiraz ediyor. Bu şahitlerin uygun ifşa evraklarına sahip olmadıklarını, tecrübeleri nedeniyle yanlış yönlendirebileceklerini yahut ilgisiz tabirler verebileceklerini savunuyorlar. Bankman-Fried’in takımı ise, kurallara uygunluk dertlerini münasebet göstererek, DOJ tarafından önerilen bir mali tahlil uzmanının davadan dışlanmasını istiyor. Her iki taraf da Daubert önergelerinde argümanlarını sundu ve duruşma bir ay içinde yaklaşıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap