FTX Kurucusu hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti

FTX Kurucusu hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti

Paylaş
BTC Piyasası: FTX Kurucusu hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti

Investing.com – Geçen yıl çökerek kripto bölümüne önemli bir ziyan veren FTX’in kurucusu, mahkemeden hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti.

Dava süreci devam eden Sam Bankman-Fried, yargıçtan kendisine yöneltilen 13 suçlamadan 10’unun düşürülmesini istedi. Fried’ın avukatları, Hükümet yetkililerinin müvekkillerine yönelttiği birçok suçlamanın çabukla alınmış kararlar olduğunu argüman ediyor. 

Sma Bankman-Fried, ABD’ye teslim edildikten sonra görülen davada kripto borsası müşterilerinden milyarlarca dolar çaldığı ve yatırımcılarla ile kredi sağlayanları yanılttığı gerekçesiyle dolandırıcılıkla suçlandı. Ayrıyeten davanın savcıları, Şubat ayında Fried’a ek suçlamalarda bulundu. 

Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Sam Bankman-Fried, bu suçlamaların düşürülmesi için yeni bir talepte bulundu. Bankman-Fried’ın Kasım ayında iflasını açıklayan FTX ile kontaklı dolandırıcılık davası ise Ekim ayında görülecek.

Bahamalar’da yakaladıktan kısa bir müddet sonra istekli olarak ABD’ye iadesini talep eden Sam Bankman-Fried, akabinde kefalet ile konut mahpusu hakkı kazandı. Fakat internetten paylaşımlarına devam eden Fried, mahkemeden konut mahpusu hakkının iptal edileceğine dair ihtar aldıktan sonra paylaşımlarına son verdi. Fried’ın avukatları ise tutuklandığı günden bu yana davanın nasıl en az hasarla atlatabileceği konusunda baş yormaya devam ediyor. 

SBF’nin avukatları suçlamaları azaltarak cezayı azaltmayı amaçlıyor

FTX dolandırıcılığıyla ilgili son gelişmede avukatların Fried’a yöneltilen suçlamalarının birçoklarını düşürerek cezasını azaltmayı amaçladığı görülüyor. Yapılan resmi bildirime nazaran SBF’nin avukatları, elektronik dolandırıcılık, tam, banka dolandırıcılığı, lisansız para transferi faaliyetlerinde bulunmak ve rüşvet suçlamalarının düşürülmesini istiyor. 

Bununla birlikte Fried’ın siyasi destekçilerden elde edilen fonları iade etme niyeti göz önünde bulundurularak siyasi takviye suçlamalarının da düşürülmesi talebinde bulundu.  SBF’nin avukatları, bu suçlamaların düşürülme talebine destek olarak Fried’ın ABD’ye istekli iade talebi ve hatalıların iade muahedesi kararlarını gösteriyor.

Diğer yandan FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve kripto borsasıyla kontaklı risk sermayesi şirketi Alameda’nın CEO’su Caroline Ellison, Sam Bankman-Fried’ın tutuklanmasıyla eş vakitli olarak haklarındaki tüm suçlamaları kabul ederek mutabakat yoluna gitmişti. Bu mutabakatın akabinde Sam Bankman-Fried, tüm suçlamaların odak noktası haline geldi.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap