FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı!

FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı!

Kripto para dünyasında değerli bir gelişme olarak, büyük bir kripto para borsası olan FTX’e iflas mahkemesi tarafından 1,2 milyar dolarlık Solana (SOL) da dahil olmak üzere 3,4 milyar dolar pahasında kripto varlığı elden çıkarması için yeşil ışık yakıldı. Bu satışın gayesi, borsanın alacaklılarını tatmin etmek ve kripto piyasasındaki olayların kayda kıymet bir dönüşünü işaret etmektir. İşte detaylar…

FTX kripto satışı için onay aldı

FTX’in bu atılımı, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ve tüketici fiyatlarında beklenenden daha yüksek bir artış olduğunu ortaya koyan şaşırtan enflasyon datalarının çabucak akabinde geldi. Bu enflasyonist şokun yansımaları, gelecekteki ekonomik görüntü hakkında kaygılara ve tartışmalara yol açtı.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı! 1

Kripto para analisti Michaël van de Poppe, ortaya çıkan durumla ilgili görüşlerini sundu. Ona nazaran, FTX’in varlıklarının tasfiyesi kripto para piyasasında şok dalgaları yaratmayabilir, zira Solana tokenlerinin birçok stake edilmiş durumda ve satışa hazır değil. Ayrıyeten, Solana’nın fiyatının son haftalarda kıymetli bir düşüşe şahit olması nedeniyle zati bir “söylentiyi sat, haberi al” senaryosu geçirmiş olabileceğini öne sürüyor.

TÜFE verisi kripto paraları nasıl etkiledi?

Van de Poppe ayrıyeten dikkatini telaş verici enflasyon bilgilerine çevirerek, manşet Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Ağustos ayında yıllık bazda %3,7 artarak %3,6’lık konsensüs iddiasını aştığını vurguladı. Bununla birlikte, besin ve güç fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE, beklentilere paralel olarak %4,3’te sabit kaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı! 2

Kripto para analisti, bu enflasyon sayılarının, FED’in faiz oranlarıyla ilgili yaklaşan kararını potansiyel olarak etkileyebileceğini ve planlanan bir toplantının çabucak köşede olduğunu savundu. Ayrıyeten, enflasyon bilgilerinin akabinde ABD Hazine tahvillerinin getirisinin %1 oranında düştüğüne dikkat çekti. Van de Poppe, Perşembe günü açıklanacak olan üretici fiyat endeksi (ÜFE) raporunun beklentilerin altında kalması durumunda, getirilerdeki düşüşe daha fazla katkıda bulunabileceğini öne sürdü.

BTC için kritik düzeyler belirlendi

Odak noktasını Bitcoin’e (BTC) kaydıran Van de Poppe, kripto para ünitesinin şu anda 26.100 dolar civarında seyreden bir konsolidasyon etabında olduğunu vurguladı. Şu anda 26,3 bin dolar düzeyinde sıkı bir direnç testinden geçiyor. Analist, bu direnç düzeyinin üzerine çıkılmasının Bitcoin’in üst istikametli yörüngesi için çok kıymetli olduğunu, lakin 25,3-25,6 bin dolar aralığında takviyesini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX Kripto Satış Müsaadesi Aldı! Efsanevi Analist Olacakları Açıkladı! 3

Kripto piyasası bu çalkantılı sularda gezinirken, FTX’in varlık tasfiyesi ve Van de Poppe tarafından vurgulanan makroekonomik göstergeler kritik referans noktaları sağlıyor. Artık tüm gözler, ekonomik belirsizlik ortamında bu gelişmelerin kripto paraların geleceğini nasıl şekillendireceğine çevrilmiş durumda.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap