FTX Davasından Sıcak Gelişme: İtiraf Geliyor!

FTX Davasından Sıcak Gelişme: İtiraf Geliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: FTX Davasından Sıcak Gelişme: İtiraf Geliyor!

FTX’in eski eş CEO’su Ryan Salame, FTX borsasının çöküşünde rol oynadığını itiraf etmeye hazırlanıyor. Bu türlü bir durum, Sam Bankman-Fried’ın yaklaşmakta olan davasına entrika katacak.

Ryan Salame, FTX çöküşündeki rolünü kabul ediyor

Son gelişmelere nazaran Salame, Manhattan’daki federal mahkemede cürüm duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Detaylar, FTX ile ilgili devam eden duruşmanın son sunumundan geldi.

Salame’nin itirafı, Sam Bankman-Fried’ın duruşmasına bir aydan daha kısa bir mühlet kala geliyor. İtirafları, FTX’in dahil olduğu bir dizi kabahat ve düzenleyici soruşturmayı alevlendirecek. Ayrıyeten, Salame’nin siyasi kampanyalara yaptığı 24 milyon dolarlık bağış nedeniyle de soruşturmalar ağırlaşmıştı. Salame’nin toplumsal medyada son etkin olduğunu vaktin Kasım 2022 olduğunu belirtelim.

Dahası, federal hükümet evvelden Salame’yi bilhassa kampanya finansmanı maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle mercek altında almıştı. Bu, Michelle Bond’un 2022 kongre yarışındaki rolü ile bağlantılıydı. Bu nedenle, federal yetkililer Salame ve Bond’un hükümetin belirlediği bağış sınırlamalarını ihlal edip etmediklerini belirlemeye çalışıyor.

Salame, dördüncü FTX itirafçısı olacak

Bu ortada, Salame’nin itirafı FTX ile alakalı yetkililerin dördüncü itirafı olacak. Esasen Aralık 2022’de federal dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Caroline Ellison ve Gary Wang kabahatlerini kabul etmişlerdi. FTX’in eski mühendislik yöneticisi Nishad Singh de bu yılın başlarında hatasını itiraf etti.

ABD Bölge Hakimi Lewis Kaplan, artık Ryan Salame’nin tabirini dinlemeye hazırlanıyor. Bankman-Fried aleyhindeki dava da Kaplan’ın başkanlığında ilerliyor. Fakat borsanın çöküşüyle ilişkilendirilen dolandırıcılık ve komplo suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Bankman-Fried, hatasız olduğunu argüman ediyor. Kendisi, FTX’in çöküşünden evvel, kripto paraların, bilhassa Bitcoin’in süratle bedel kazanmasıyla milyoner olmuştu. Btcpiyasasi.com olarak Kasım 2022 FTX iflasında neler yaşandığına bu yazıda yer verdik.

Ryan Salame’nin kabahatini itiraf etmesi, FTX’in kurucusu için yaklaşan (2 Ekim) davayı çetinleştiriyor. FTX’in çöküşünün boyutu göz önüne alındığında, Salame’nin bir sonraki duruşması, kripto topluluğu içinde ve dışında büyük ilgi görecek.

SBF hatasız olduğunu sav ediyor

Dördüncü itirafa karşın, makûs şöhretli FTX kurucusu çöküşte rol oynadığına itiraz etmeye devam ediyor. En son gelişmelerde, kampanya finansman maddelerini ihlal etme ve Çin rüşvet suçlamalarını kabul etmedi. Ama, yeni suçlamalar Bankman-Fried’ın maruz kaldığı baskıyı artırıyor. 2 Ekim’de başlaması planlanan duruşmasında hatalı bulunması halinde SBF, onlarca yıl mahpus cezasıyla karşı karşıya. ABD maddelerine nazaran, bir kamu görevlisine verilen rüşvetin cezaları, rüşvetin kıymetinin üç katına kadar para cezası ve federal hapishanede 15 yıla kadar mahpus cezasını içeriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap