FTX, Bu İki Kripto Parayı Satmaya Başlayacak: İşte Ayrıntılar

FTX, Bu İki Kripto Parayı Satmaya Başlayacak: İşte Ayrıntılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FTX, Bu İki Kripto Parayı Satmaya Başlayacak: İşte Ayrıntılar

İflas eden kripto para borsası FTX, geçtiğimiz Kasım ayında yaşadığı dramatik çöküşün akabinde servetini kurtarmak emeliyle, Mike Novogratz’ın kripto holdinginin yatırım danışmanlığı kolu olan Galaxy Digital ile stratejik bir paydaşlık kurarak kıymetli kripto varlıklarından yararlanmak istiyor. Çarşamba akşamı yapılan mahkeme müracaatlarına nazaran FTX, 3 milyar dolardan fazla kripto varlığın kıymetini korurken alacaklılara fonları iade etmeyi amaçladığından, Galaxy’nin rehberliğinde kapsamlı kripto varlıklarını satmayı, stake etmeyi ve müdafaayı hedefliyor. İşte detaylar…

FTX, çeşitli kripto paraları satmaya başlayacak

FTX’in avukatları, kıymetli Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarının satışından evvel potansiyel aşağı taraflı riskleri en aza indirmek için stratejik ticaret ve riskten korunma tekniklerini kullanma planlarını özetlediler. FTX, durumlarını koruyarak ve belli kripto varlıkları stake ederek, atıl kripto varlıklarından düşük riskli getiri elde etmeyi, mülklere ve alacaklılara yarar sağlamayı amaçlıyor. Şirket, kripto varlıklarından kazanılan faizi büyütmeyi ve hala geri ödeme bekleyen müşterilere dağıtılabilecek pay senedine dahil etmeyi hedefliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX, Bu İki Kripto Parayı Satmaya Başlayacak: İşte Ayrıntılar 1

Kripto borsasının, fiyatların düşmesine neden olan süratli bir satışla ilgili telaşları, piyasada istikrarı korumak için haftalık satış limitleri uygulamak da dahil olmak üzere alternatif stratejileri düşünmelerine yol açtı. Galaxy Asset Management’ın dijital varlık idaresi ve ticaretindeki kapsamlı tecrübesi, onları bu karmaşık süreçte aranan bir danışman haline getiriyor. Daha evvel FTX’te kıymetli bir paya sahip olan Galaxy Digital’in iştiraki, çıkar çatışmalarını önlemek ve FTX’in çıkarlarına öncelik vermek için tedbirler alınmasını sağlıyor.

FTX güzelleşme yolunda

FTX’in düzgünleşme seyahati yasal zorluklarla dolu. Delaware iflas mahkemesinin borsanın tekliflerini onaylaması gerekiyor ve bu da yine yapılandırma uğraşlarına ek bir karmaşıklık katmanı ekliyor. Bu durum, FTX’in tasfiye sürecini yürütürken günlük yasal fiyatlarının 1,5 milyon dolar üzere şaşırtan bir sayı olduğunun ortaya çıkmasının üzerine geldi. FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried da dolandırıcılık, müşteri fonlarının zimmete geçirilmesi ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu yasal süreçlere karışmış durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: FTX, Bu İki Kripto Parayı Satmaya Başlayacak: İşte Ayrıntılar 2

Bankman-Fried’in savunma grubu, Fenwick & West LLP de dahil olmak üzere danışmanların ve şirket içi hukuk danışmanlarının tavsiyelerini suçluyor ve onların onaylarının FTX‘in çöküşüne katkıda bulunan kararlara yol açtığını argüman ediyor. Fakat bu savunma stratejisi, avukat-müvekkil kapalılığını ihlal etme ve yasal komplikasyonlar yaratma riski taşıyor. Yasal çaba ağırlaştıkça ve Ekim ayındaki duruşma tarihi yaklaştıkça, hem FTX’in hem de Sam Bankman-Fried’ın geleceği belirsizliğini koruyor. Dava yalnızca eski CEO’nun yazgısı için değil, tıpkı vakitte kripto para bölümünün olgunlaşırken ve keşfedilmemiş yasal sularda gezinirken karşılaştığı karmaşıklık ve zorlukların bir delili olarak da hizmet ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap