Friend.tech nedir, nasıl çalışır?

Friend.tech nedir, nasıl çalışır?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Friend.tech nedir, nasıl çalışır?

Friendtech, kripto topluluğunda çok konuşulan yeni bir Web3 toplumsal uygulamasıdır. Kullanıcıların toplumsal ağlarını tokenize etmelerini sağlar. Ayrıyeten uygulama sayesinde beşerler kendi paylarını satabilirler.

Friend.tech nedir?

Friend.tech, kullanıcıların arkadaşlarını tokenize etmelerini sağlayan merkezi olmayan bir toplumsal medya uygulamasıdır. Bu, arkadaşlarınızın toplumsal medya profillerinin paylarını alıp satabileceğiniz manasına gelir. Bir payın fiyatı, arkadaşınızın sahip olduğu takipçi sayısı, gönderilerindeki etkileşim ve genel tesiri üzere bir dizi faktöre nazaran belirlenir.

İlk bakışta, Friend Tech’in temel fonksiyonları, WeChat kümeleri yahut Telegram kümeleri üzere tanıdık platformlara benziyor. Lakin emsallerinden farklı olarak kullanıcılar uygulama içerisinde kendi “hisselerini” satabilir ve bu pay sahipleri, paylarına sahip oldukları şahısla özel olarak sohbet edebilirler.

Uygulama, 10 Ağustos’taki lansmanından bu yana 12 bin 500’den fazla ferdî yatırımcının ilgisini çekti ve 5 bin 500 ETH’nin (10 milyon dolar) üzerinde hacim sağladı. Bir kişinin payları alınıp satıldığında, o kişi bir fiyat kazanır. Uygulamanın ilgi cazip bir özelliği daha var: Bir kişinin paylarını satın almak, alıcı ile hisseyi veren ortasında özel bir sohbet odası açıyor.

Geniş takipçi kitlesine sahip birden fazla kişi Twitter ya da Discord üzere toplumsal medya platformlarında DM’lerini kapatma eğiliminde olduğundan, bu özellik potansiyel olarak “çılgınlığın” ötesinde bir kıymete sahip olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Friend.tech nedir, nasıl çalışır? 1

Friend.tech nasıl çalışır?

Friend.tech’i kullanmak için öncelikle bir profil oluşturmanız ve bunu Twitter hesabınıza bağlamanız gerekir. Bu birinci adımları yerine getirdikten sonra, Coinbase’in yeni Katman 2 ağı olan Base ağına en az 0,01 Ethereum yatırmalısınız. Akabinde, arkadaşlarınızın paylarını alıp satmaya başlayabilirsiniz. Bir pay satın aldığınızda, aslında arkadaşınızın gelecekteki başarısı üzerine bahis oynamış olursunuz. Arkadaşınız daha tanınan hale gelirse, paylarının kıymeti artacaktır. Ve şayet arkadaşınızın popülaritesi azalırsa, paylarının pahası düşecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap