Friend.Tech Çılgınlığı Bitti: Aktivite Neredeyse Sıfır!

Friend.Tech Çılgınlığı Bitti: Aktivite Neredeyse Sıfır!

Paylaş
BTC Piyasası: Friend.Tech Çılgınlığı Bitti: Aktivite Neredeyse Sıfır!

Merakla beklenen toplumsal medya merkezi olmayan uygulaması (dApp) Friend.Tech, ağ aktivitesinde ve temel ölçümlerde süratli bir düşüş yaşadı ve birçok sanayi uzmanının onu başarısız bir teşebbüs olarak etiketlemesine neden oldu. Coinbase’in layer-2 Base’inde piyasaya sürüldüğünde büyük ses getirmesine karşın, platformun performansı kısa bir müddet içinde değerli ölçüde azaldı. İşte detaylar…

Friend.Tech birçok kişiyi kendine çekmişti

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Friend.Tech, 11 Ağustos’taki beta sürüm lansmanının akabinde, UpOnly podcast sunucusu Cobie, YouTuber Faze Banks ve hatta Rus protesto kümesi Pussy Riot üzere isimler de dahil olmak üzere hem kripto hem de kripto dışı etkileyicileri çekmeyi başardı. Platformun eşsiz konsepti, alıcılara satıcılara özel bildiri gönderme imkanı sağlayan “anahtarların” alınıp satılması etrafında dönüyordu. Friend.Tech’in her süreçten %5 hisse aldığı bildirildi.

BTC Piyasası: Friend.Tech Çılgınlığı Bitti: Aktivite Neredeyse Sıfır! 1

Lansmanını takip eden birinci günlerde, Friend.Tech umut verici işaretler sergiledi ve 19 Ağustos’ta tek bir günde 1 milyon doları aşan fiyatlarıyla Uniswap ve Bitcoin ağı üzere yerleşik oyuncuları gölgede bıraktı. Fakat, platformun fiyatları keskin bir düşüş yaşadığı için bu ivme kısa sürdü. DefiLlama tarafından bildirildiği üzere, 21 Ağustos’ta 1,7 milyon dolarla tepe yapan günlük fiyatlar, 26 Ağustos’a kadar %87’nin üzerinde bir düşüşle yaklaşık 215.000 dolara geriledi.

İşlem hacimleri düştü

Platformdaki süreç hacimleri de benzeri bir düşüş trendi izledi. Crypto Koryo tarafından derlenen Dune Analytics bilgilerine nazaran, 21 Ağustos’ta yaklaşık 525.000 süreçle doruğa ulaştıktan sonra, süreç sayısı 27 Ağustos’ta %90’ın üzerinde düşerek 51.000’in biraz üzerine çıktı. Buna ek olarak, platformun kullanıcı tabanında da değerli bir düşüş yaşandı. Dune datalarına nazaran Friend.Tech’teki alıcı ve satıcı sayısı, 21 Ağustos’taki tepede 58.000’den fazla alıcı ve 27.000 satıcıdan 27 Ağustos’ta yaklaşık 10.000 alıcı ve 7.800 satıcıya düştü.

BTC Piyasası: Friend.Tech Çılgınlığı Bitti: Aktivite Neredeyse Sıfır! 2

Bu performans ölçümleri Friend.Tech için kasvetli bir tablo çiziyor ve kripto para topluluğu içinde yaygın tenkitlere yol açıyor. Coinbase’in ödemeler risk yöneticisi Lisandro Rodriguez, platformu “ölü” ilan ederek çöküşünü “açgözlülük ve makûs uygulamaya” bağladı. Kesimdekiler Friend.Tech ile 2021 DeSo uygulaması BitCloud üzere evvelki teşebbüsler ortasında paralellikler kurdu ve kimileri Friend.Tech için BitCloud’un yaşadığına benzeri bir çöküş öngördü. Platformun ağ aktifliği azalmaya devam ettikçe ve temel ölçümleri düştükçe, modelinin sürdürülebilirliği ve kullanıcı ilgisini muhafazada karşılaştığı zorluklar hakkında sorular ortaya çıkıyor. Friend.Tech büyük umutlarla yola çıkmış olsa da, süratli düşüşü, adeta bir ders niteliğinde.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap