Fransa MB, toptan CBDC ödemelerinin hudut ötesi ödemeleri iyileştireceğine inanıyor

Fransa MB, toptan CBDC ödemelerinin hudut ötesi ödemeleri iyileştireceğine inanıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Fransa MB, toptan CBDC ödemelerinin hudut ötesi ödemeleri iyileştireceğine inanıyor

Fransız Merkez Bankası (Banque de France), kripto paraları mümkün kılan teknolojileri kullanarak yapılan sayısız testler sonucunda, toptan merkez bankası dijital para ünitesinin (wCBDC) hudut ötesi ödemeleri, tasfiyeler ve çeşitli finansal varlıkların güvenliğini iyileştireceğine karar verdi.

Varlık tokenizasyonundaki uygulamaları test etmek ve hudut ötesi süreçlerin güzelleştirilmesi için farklı dağıtılmış defter teknoloji (DLT) çeşitlerinin kullanıldığını belirten merkez bankası, “Banque de France bu deneyler sayesinde wCBDC’yi direkt DLT aracılığıyla ihraç etmek için kavramsallaştırdığı üç modelin operasyonel uygunluğunu ve pratik uygulamasını gösteriyor.” dedi.

Banka wCBDC üzerinde yaptığı deneylere 2020 Mart ayında başladı. 2022’nin ortalarına kadar deneylerin ikinci etabını gerçekleştirdi ve şimdiye kadar Lüksemburg ile 100 milyon euro’luk (104 milyon dolar) tahvilin ödenmesi dahil olmak üzere on iki deney tamamladı. Öteki deneyler ortasında Singapur Finans Konseyi, İsviçre Ulusal Bankası ve Milletlerarası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ile yapılan projeler bulunuyor.

Bankaya nazaran deneyler, toptan bir CBDC’nin “listelenmemiş finansal varlıklar kategorisine giren ve mevcut durumda süreç göremeyen lokal dijital varlıklar ve tokenize varlıklar için bir emsal olacağını” gösteriyor.

Merkez bankaları, dünya çapında toptan tasfiyeleri güzelleştirmek için CBDC’leri faal olarak deneylerken mali otoritelerin oluşturduğu BIS öncülüğünde çok sayıda deney yürütülüyor. Hindistan, emsal testlere başlamışken Avrupa Merkez Bankası 2024 yılında başlamayı planlıyor. Fransız Merkez Bankası, ilerleyen devirde Avrupa’nın keşif çalışmalarını destekleyeceğini belirtiyor.

Ayrıca banka, toptan bir CBDC’nin dijital bir euro üzere perakende CBDC’leri tamamlayacağını ve problemsiz bilgi değişimi için uyumluluğun, milletlerarası iş birliğinin ve daha kapsayıcı bir global CBDC framework oluşturmak için kamu-özel iştiraklerin değerli olduğunun altını çiziyor.

Bankaya nazaran “iklim sorunu, toptan CBDC’lerin dizaynında güç verimliliği sağlamak için tahliller geliştirme gereksinimini vurguluyor.”

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap