Fidelity’nin Raporuna Nazaran Bitcoin (BTC) Başka Dijital Varlıklardan Başka Tutulmalı

Fidelity’nin Raporuna Nazaran Bitcoin (BTC) Başka Dijital Varlıklardan Başka Tutulmalı

Paylaş
BTC Piyasası: Fidelity’nin Raporuna Nazaran Bitcoin (BTC) Başka Dijital Varlıklardan Başka Tutulmalı

Fidelity’ye göre, Bitcoin (BTC) bir teknoloji olarak değil parasal bir mal olarak nitelendirilmeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fidelity’nin raporunda Bitcoin ile alakalı önemli noktalara değiniliyor. Rapor, Bitcoin ağının nasıl çalıştığına dair oldukça basit ve teknik olmayan bir genel anlatımla başlıyor. Raporda Bitcoin’in kıtlığından, Bitcoin’in “parasal ağ etkilerinin” nasıl yenilmez olduğundan bahsediliyor. Raporda sonra gelen herhangi bir parasal ürünün “tekerleği yeniden icat etmek” olacağı iddia ediliyor.

Fidelity neden Bitcoin’i parasal bir mal olarak görüyor? Bunun dört nedeni raporda şu şekilde sıralanıyor:

  • Parasal bir mal, kendisine fayda veya tüketim değerinin üzerinde ve ötesinde bir değer atfedilen şeydir. Bitcoin’in ödeme ağının kesinlikle fayda değeri olmasına rağmen, insanlar ayrıca Bitcoin’lere parasal bir prim değeri atfetmektedir.
  • Yatırımcıların Bitcoin’e değer atfetmesinin başlıca nedenlerinden biri, kıtlığıdır. Sabit arzı, bir değer deposu olma yeteneğine sahip olmasının nedenidir.
  • Bitcoin’in kıtlığı, ademi merkeziyetçiliği ve sansüre dayanıklı özellikleri ile desteklenmektedir.
  • Bu özellikler Bitcoin’e kodlanmıştır ve kesinlikle değiştirilmeyecektir çünkü Bitcoin’e değer veren ve ona sahip olan kişiler bunu yapmak için hiçbir teşvike sahip değildir. Tam aksine, ağ katılımcıları Bitcoin’in bu özelliklerini savunmaya teşvik edilir.

Raporda şu ifadeler de yer alıyor:

“Bitcoin’in ilk teknolojik atılımı, üstün bir ödeme teknolojisi olarak değil, daha üstün bir para biçimi olarak oluşmuştur. Parasal bir mal olarak Bitcoin benzersizdir. Bu nedenle, yatırımcıların dijital varlıkları anlamak için önce Bitcoin’i düşünmeleri gerektiğine inanıyoruz. Aynı zamanda yatırımcılar tarafından Bitcoin’in önce ve ondan sonra gelen diğer tüm dijital varlıklardan ayrı olarak düşünülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap