Fidelity yöneticisi Timmer: El Salvador’un hamlesi önemli ama abartılıyor

Fidelity yöneticisi Timmer: El Salvador’un hamlesi önemli ama abartılıyor

Paylaş
Uzman Coin: Fidelity yöneticisi Timmer: El Salvador’un hamlesi önemli ama abartılıyor

El Salvador’un 7 Eylül tarihinde Bitcoin’i ülkede resmen yasal para haline getirmesi tüm dünyada ciddi şekilde konuşulurken, yönetimi altında yüzmilyarlarca dolarlık varlık bulunan Fidelity firmasının makro direktörü Jurrien Timmer, CNBC’ye konuştu.

El Salvador hamlesinin önemli olduğunu ancak fazla abartıldığını belirten Timmer, “Sonuçta doların ülkedeki yeri değişmedi.Ülke dolardan Bitcoin’e geçmedi. Evet, önemli bir hamle ama abartılmamalı.” dedi.

Timmer’in CNBC’ye konu hakkında söyledikleri şu şekilde:

“Abartılıyor ama önemli bir test olacak”

Bitcoin hikayesini bir süredir yakından izliyorum. El Salvador’un yasal para ilân etmesi bence çok önemli ama abartıldığını da düşünüyorum. Şunu belirtmek gerekir ki, El Salvador ABD dolarını kaldırmadı. O da Bitcoin gibi ysal bir para. İnsanlar dolar harcama ya da alma gibi seçeneğe sahipler. İşletmeler ise ikisini de kabul etmek zorunda. Bu devlet tarafından zorunlu tutuldu. Bu yüzden bir değişim aracı olarak bu gelişmenin önemli bir test olacağını düşünüyorum.

“Tarihte yeni bir sayfa açılıyor”

Bitcoin’in kıt arzı ve güçlü ağı onu değerli kılan en önemli faktörler. Aynı zamanda proof of work sistemi, merkeziyetsiz olması onu aslında Ethereum’a göre daha az ölçeklenebilir kılıyor. Ancak bunların hepsi önümüzdeki dönemde görülecek. Bence tarihte yeni bir sayfa açılıyor. Şu anki durum altının 1970’lı yıllardaki durumuna benziyor. Ama ters şekilde… Altın bir paradan bir varlığa dönüşmüştü. Bitcoin ise bir değer saklama varlığından paraya ya da para birimine dönüşüyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap