Fidelity yöneticisi, Bitcoin’in gidişatını Apple’a benzetti

Fidelity yöneticisi, Bitcoin’in gidişatını Apple’a benzetti

Paylaş
Uzman Coin: Fidelity yöneticisi, Bitcoin’in gidişatını Apple’a benzetti

Fidelity Investments’ın küresel makro direktörü Jurrien Timmer, uzun vadede Bitcoin (BTC) fiyatına iyimser bakıyor.

Finans sektörünün önde gelen ismi attığı tweet’te 99 bin 100 takipçisine Bitcoin‘in 30.000 ile 65.000 dolar arasındaki fiyat hareketinin çoğunlukla “kuru gürültü” olduğunu söylüyor:

“Bitcoin neredeyse bir yıldır dalgalı bir fiyat aralığında ve 30.000 ila 65.000 dolar arasında hareket ediyor. Yukarı mı aşağı mı tartışması, birçoklarının favori hobisi olmaya devam ediyor, ancak bu çoğunlukla önemsiz. Bitcoin’de önemli olan ağdır.”

Yatırımcıların Bitcoin’in fiyat hareketlerini değil, iletişim ağının büyümesini göz önünde bulundurulması gerektiği söyleyen Timmer; Bitcoin’e olan talebin, içerisinde sıfırdan fazla bir değerde BTC bulunduran adres sayısıyla parelel hareket ettiğininin altını çiziyor:

“En önemlisi talep eğrisinin nereye gidiyor olduğu ve cevap ‘yukarı ve sağa’ olmaya devam ediyor. Aşağıda, Bitcoin adreslerinin (sıfırdan büyük bir değere sahip) sayısının basit bir güç regresyon eğrisini takip ederek artmaya devam ettiğini görüyoruz.”

Bitcoin’in talep eğrisi

“Bitcoin’in fiyat artışı, Metcalfe Yasasına uyuyor”

Bitcoin ağının büyümesini ve değerlemesini dikkate alan Timmer, en büyük kripto para biriminin fiyat artışının şu güne kadar Metcalfe Yasasına uyduğunu savunuyor.

Daha önce bilişim ve telekomünikasyon endüstrisi verileri üzerinde uygulanmış olan bu yasaya göre bir ağın değeri, ağın kullanıcı sayısının karesiyle orantılı.

Timmer, “Bitcoin’in değeri 2011’den bu yana 867 kat, fiyatı ise 640.633 kat arttı. Metcalfe Yasasını uygularsak ve 867’nin karesini hesaplarsak 751.111x elde ederiz. Bu, kabaca 640.633x fiyat kazanımı seviyelerinde.” diyor.

Fidelity Investments’ın küresel makro direktörü, önümüzdeki dönemde Bitcoin’in de tıpkı cep telefonu abonelikleri ve internetin benimsenmesinde olduğu gibi bir yükseliş sergileyeceğini ve önümüzdeki yıllarda Bitcoin için sürekli bir fiyat artışı öngördüğünü ifade ediyor:

“Peki Bitcoin’in talep eğrisi için sırada ne var? Aşağıda, tarihsel S-eğrilerine dayanan iki olası ölçüt bulunmaktadır: cep telefonu abonelikleri ve internetin benimsenmesi. Farklı eğimler gösteriyorlar, ancak uzun vadede benzer bir büyüme fikri veriyor.”

Bitcoin talep modelleri

Apple örneği

Timmer ayrıca, Apple’ın son 30 yıldaki inanılmaz büyümesini bir başka S-eğrisi örneği olarak nitelendirdi. Fidelity yöneticisi, Bitcoin ve Apple’ın farklı teknolojiler olmasına rağmen benzer bir yörünge izlediği sonucuna vardı.

Apple ve Bitcoin karşılaştırması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap