“Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları!

“Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları!

Paylaş
BTC Piyasası: “Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları!

R.G. Niederhoffer Capital Management’ın başkanı, hedge fon yöneticisi Roy Niederhoffer, yatırımcıların endişelenmesi gereken tek şeyin borsa düzeltmeleri olmadığını söylüyor. Uzmanın, altın, Bitcoin, Ethereum ve kripto para piyasası hakkındaki yorumlarını ve tavsiyelerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Sıfır getirili altın oldukça ilginç bir varlık”

Roy Niederhoffer, verdiği bir demeçte, başka bir durumun, daha olası olmasa da çok daha felaket olacağını söylüyor:

En uç durumun dezavantajının, enflasyonun çok güçlü olduğuna ve Fed’in bu konuda hiçbir şey yapamayacağına inanıyorum. Çünkü hükümet kendi kendine fon sağlayamadığı için faiz oranlarını %3, %4’ün üzerine çıkaramıyor ve bu seviyelerde tutuyor. Borsa çöküyor, her ne ise, bir şey oluyor ve para basmanın tek çözüm olmasına neden oluyor. Enflasyon hükümetin finansman sorununu çözebilecek tek şeydir ve bu durumda, herhangi bir nakit varlığınız varsa, borsa çöküşü gibi %30 veya %50 değil, %90 veya daha fazla değer kaybeder.

BTC Piyasası: “Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları! 1

Roy Niederhoffer’in fonu, son iki borsa çöküşünün her ikisini de yendi. 2001’in Dot Com fiyaskosu ve 2008’in Büyük Mali Krizi’nde fon, her iki senaryoda da piyasalar çökerken çift haneli rakamlara ulaştı. Uzman, gerçekleşmesi pek olası olmasa da, bu uç duruma hala yatırımcıların hazırlıklı olması gerektiğini belirtiyor ve bu en kötü durum senaryosuna karşı korunabilecek birkaç varlığa dikkat çekiyor:

Buna hazırlanmak çok kolay. Sabit arz varlıkları, gayrimenkul gibi enflasyondan korunma amaçlı şeyler. Altının oldukça ilginç olduğunu düşünüyorum, çünkü negatif reel oranlı bir dünyada, getirisi %0 olan altın oldukça ilginç bir varlık. Ve elbette, bahsettiğimiz gibi, kripto para birimlerinin güçlü bir pozitif getirisi var ve öz sermaye benzeri yatırımları temsil edebilir. Çünkü onları kullanan milyarlarca insanın ağ etkisi ile yaratılan değer, değeri 10, 100 ve hatta 1.000 katı artırabilir.

Uzmana göre lider altcoin Ethereum, Bitcoin’i devirebilir

Roy Niederhoffer, kripto para birimleri konusunda Lightning Network gibi Katman-2 protokollerinin Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak daha kullanılabilir hale getirdiğini kaydediyor:

Lightning Network, kelimenin tam anlamıyla saniyenin milyonda birinde yapabileceğiniz bir (işlem sürelerini yavaşlatmak için) bir çözümü temsil ediyor ve bu dönüştürücüdür. Ve şimdi olduğu gibi, bir Bitcoin işlemini birkaç dolara mal etmek yerine, birkaç yüzde bir sentten bahsediyorsunuz.

BTC Piyasası: “Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları! 2

Uzmana göre, Lightning Network gibi Blockchain’deki yenilikler sadece Bitcoin ile işlem yapmayı daha kolay ve ucuz hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda Bitcoin’in küresel erişimini açıyor ve bir para birimi olarak potansiyelini en üst düzeye çıkarıyor. Roy Niederhoffer, şu açıklamayı yapıyor:

Şimdi, bankacılığa erişimi olmayan, ülkeden ülkeye transfere erişimi olmayan, yatırıma erişimi olmayan ülkelerdeki insanlara mikro ödemeler açıyorsunuz. Aniden, işlem yapmak ve yatırım yapmak için çeşitli küçük miktarlar kullanabiliyorsunuz ve bu, kelimenin tam anlamıyla milyarlarca insana bankacılığı açıyor. Her yerde ve aynı zamanda yüksek düzeyde düzenlenmiş para birimlerine sahip insanlar için nispeten istikrarlı bir yatırım ortamı yaratıyor.

Roy Niederhoffer, Bitcoin aracılığıyla bankacılığa erişimi olan milyarlarca insanın kamu yararının, enerji tüketiminden kaynaklanan maliyetlerden çok daha ağır bastığını da sözlerine ekliyor. Uzmana göre, Bitcoin 100.000 dolara tırmanması durumunda Ethereum 10.000 dolara ulaşabilir ve Ethereum’un piyasa değeri Bitcoin’inkini aştığı senaryo olan “devirme” gerçekleşebilir.

BTC Piyasası: “Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları! 3

Uzmanın yorumları, Ethereum’un bu yıl tarihinin en önemli yükseltmelerinden birine girmeye hazırlanmasına dayanıyor. “The Merge” olarak adlandırılan geçişte Ethereum, Proof of Work (PoW) modelinden Proof of Stake (PoS) modeline geçiş yapacak ve böylece enerji kullanımını %99,5 oranında azaltacak. Roy Niederhoffer, en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’un dışında, yatırımcıların bireysel kripto paralar seçmek yerine sonraki en büyük on kripto paranın bir endeksini satın almalarının iyi olacağını söylüyor

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap