Fed’in faiz açıklamasına saatler kaldı! Kripto paralarda son durum

Fed’in faiz açıklamasına saatler kaldı! Kripto paralarda son durum

Paylaş
BTC Piyasası: Fed’in faiz açıklamasına saatler kaldı! Kripto paralarda son durum

Fed’in Aralık ayı toplantısında faiz artırımının net şekilde konuşulması, uzun süredir yükseliş trendinde olan piyasaları ciddi şekilde bir düşüş hareketine sokarken, kripto para piyasaları da bu durumdan ciddi şekilde etkilendi.

Bitcoin’de çok sert bir düşüş yaşanırken en büyük kripto para birkaç gün önce 33 bin doların da altını gördü ancak çabuk toparladı.

Parasal sıkılaşma mı başlıyor?

Powell 9 trilyon dolarlık bilançolarını bu sene artırmayı düşünmediklerini parasal sıkılaşmaya gitmeyi plânladıklarını söylemişti. Bitcoin, parasal sıkılaştırma beklentilerini net şekilde etkileyecek Fed kararı öncesinde, ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki yükselişe benzer şekilde hareket ediyor. Dün 36 bin doların da altına düşen BTC, haberin yazıldığı dakikalarda ise 38 bin dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve hisse senetleri korelasyonunda zirve görüldü

Bitcoin’in hisse senetleriyle korele olup olmadığı konusu senelerdir tartışılıyor ancak bu ay varlıklar arasındaki korelasyon zirve yaptı. Parasal sıkılaşma mesajı, zaten bu zamana kadar rekor üstüne rekor kıran Nadaq ve S&P 500 hisselerinde ciddi düşüşlerin gelmesine sebep oldu. Bitcoin’de de benzer hareketlerin görülmesiyle beraber korelasyon seviyesi zirveye ulaştı.

Bitcoin faiz artırımını fiyatladı mı?

Fed başkanı Jerome Powell’ın akşam saatlerinde yapacağı açıklama hem hisse senetleri hem de kripto paralar açısından belirleyci olacak. ABD medyasından Bloomberg’e konuşan Copper.co araştırma yöneticisi Fadi Aboualfa konuyla ilgili şunları söyledi:

“Piyasalar faiz artırım açıklamalarını fiyatlamış olabilir. Bence son satışların ardından Fed, tonunu biraz aşağı çekecek ve paniği önleyecek. Bitcoin de genel piyasa hareketlerini takip edecektir”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap