Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard, CBDC, dijital varlık ve stabil coin’lerle ilgili konuştu

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard, CBDC, dijital varlık ve stabil coin’lerle ilgili konuştu

Paylaş
Uzman Coin: Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard, CBDC, dijital varlık ve stabil coin’lerle ilgili konuştu

ABD Merkez Bankası Fed’in yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, katıldığı Consensus konferansında CBDC’lerden özel paralara ve dijital ve sınır ötesi ödemelere kadar birçok konuya değindi.

Özel paraların ödemelerde kullanılmasının ABD ödeme sisteminde parçalanmalara yol açabileceğini belirten Brainard, “Bireyler ile işletmelerin masraf yüklerinin artmasına sebep olabilir.” dedi.

ABD’nin dijital dolar çıkarmasından önce bazı konuların değerlendirilmesi gerektiğini belirten Fed yöneticisi bunların; merkez bankası parasına güvenli erişimin korunması, finansal katılımın toplumda artırılması, ödemeler ile takasın etkinleştirilmesi, sınır ötesi ödemelerde çıkan zorlukların azaltılması, mali istikrar ile kişisel gizliliğin korunması olduğunu söyledi.

“Dijital varlıklar yüksek riskler oluşturuyor”

Dağıtık cüzdan teknolojisinin birçok konuda etkin olduğunu ancak yüksek riskler de barındırdığını belirten Brainard şu ifadeleri kullandı:

“Dağıtık cüzdan teknolojilerinin rekabeti artırma, işlem ücretlerini düşürme gibi gelişmiş yönleri bulunuyor ancak dijital varlıkların Banka Gizlilik Kanunu/kara para aklamanın önlenmesi, siber güvenlik, fiyat volatilitesi, gizlilik ve tüketici uyumluluğu gibi konularda da yüksek risklere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Fed olarak bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mevcut boşlukları kapatmak için düzenleyici ve denetleyici tüm kurumlarla çalışıyoruz”

Fed’deki görevinden önce ABD Hazine Bakanlığı’nda da görev almış olan Brainard, birçok regülasyon kurumunu dijital varlıklar konusunda geçmişte de uyarmıştı. Brainard 2020’de de, Fed’in Boston’daki temsilciliğinin MIT Dijital Varlık İnsiyatifi’yle birlikte CBDC çalışmaları yaptığını duyurmuştu. Çalışmalarla ilgili sonuçların bu yaz sonu resmen açıklanması bekleniyor.

“Sabit coin’ler risk teşkil edebilir”

Bugünkü konuşmasında da merkez bankası dijital paralarına değinen FED yöneticisi şunları söyledi:

“Merkez bankası para birimlerinin aksine, sabit coin’lerin yasal statüsü yoktur. Bu paraların altında yatan düzenlemelere bağlı olarak tüketiciler ya da işletmeler belirli risklerle karşı karşıya kalabilir”

19. yy’daki sisteme benzetti

Brainard ayrıca özel paraların, ABD ödeme sisteminde parçalanmalara neden olabileceğini belirtti ve bu dönemi 19. yüzyılda ABD’deki özel bankaların kendi paralarını çıkarabildiği ve birçok dolandırıcılık olayın yaşandığı günlere benzetti:

“Sabit coin’ler gibi, fiat para birimlerine referans gösterilen paraların banka mevduatları ya da fiat para gibi koruma sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap