Fed, yeni kontrol programı ile stablecoin’leri gaye alıyor

Fed, yeni kontrol programı ile stablecoin’leri gaye alıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Fed, yeni kontrol programı ile stablecoin’leri gaye alıyor

Fed, “Yeni Faaliyetler Kontrol Programı” ile birlikte bankacılık dalındaki kripto para kullanımını denetlemek istiyor.

Stablecoin’lerin kontrolü ve düzenlenmesi konusu ABD’de gün geçtikçe değer kazanıyor. Bununla birlikte Fed, yeni teşebbüsü aracılığı ile bu kullanımı denetlemek istiyor.

Fed, yeni teşebbüsü ile bankacılık kesiminde kullanılan stablecoin’leri denetlemek istiyor

Federal Rezerv, “Yeni Faaliyetler Kontrol Programı” ismini taşıyan bir teşebbüsle bankacılık bölümünde kripto ve stablecoin faaliyetlerini kontrol altına almayı planlıyor. Bu program, Federal Rezerv tarafından denetlenen tüm bankacılık kuruluşlarının kontrolünü artıracak ve bilhassa kripto, dağıtılmış defter teknolojisi ve teknoloji odaklı paydaşlıklar üzere alanlara odaklanacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Fed, yeni kontrol programı ile stablecoin’leri gaye alıyor 1

Merkez bankası, inovasyonun süratli değişimlere neden olabileceğini ve bankacılık kuruluşlarının güvenliğini ve sağlamlığını etkileyebilecek yeni risklerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Bu nedenle, yeni faaliyetlerin mevcut kontrol yaklaşımları tarafından gereğince ele alınmayabileceğini ve finansal sistemin istikrarı için telaşlara yol açabileceğini söz etti.

Federal Rezerv, bu yeni kontrol programıyla birlikte bankaların inovasyonu sürdürmelerine ve finansal hizmetlerin erişimini ve sunumunu güzelleştirmelerine imkan tanırken birebir vakitte müşteri güvenliğini, bankacılık kuruluşlarını ve finansal istikrarı muhafazayı amaçlıyor.

Program, bankacılık kuruluşlarının makul bir sınıf yahut tıptaki müşterilere bankacılık hizmetleri sunmasının yasaklanmadığını yahut yüreğinin kırılmadığını belirtirken, inovasyonun getirdiği yeni faaliyetlerin kontrolüne odaklanacak ve bu faaliyetlerin finansal sistem üzerindeki tesirlerini yakından izleyecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap