Fed Tutanakları Açıklandı: İste Kritik Detaylar!

Fed Tutanakları Açıklandı: İste Kritik Detaylar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Fed Tutanakları Açıklandı: İste Kritik Detaylar!

Fed Tutanakları Fed üyelerinin 2023’te resesyon beklemediklerini ortaya koyuyor. Ayrıyeten üyeler, enflasyon baskılarının daha fazla sıkılaştırma gerektirebileceğini belirtiyor. Bitcoin fiyatı, Fed tutanaklarına karşılık olarak hafif yükseldi.

Fed tutanakları: Daha fazla sıkılaştırma gerekebilir!

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Temmuz ayı toplantı tutanaklarını açıkladı. Fed tutanakları kripto piyasasında ve finansal piyasalarda hudutlu bir reaksiyona yol açtı. Dokümana nazaran, birden fazla Federal Reserve yetkilisi enflasyona yönelik “önemli” üst istikametli riskler görüyor. Bu riskler daha fazla sıkılaştırma gerektirebilir. İki yetkili Temmuz ayında faiz oranlarının sabit tutulmasını tercih etti.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, Haziran ayındaki duraklamanın akabinde Temmuz toplantısında beklendiği üzere faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Böylelikle Fed faizleri 2001’den bu yana en yüksek düzey olan %5,25-%5,50’ye yükseltti. Fed Tutanakları, iştirakçilerin hala trendin altında büyüme öngördüğünü ortaya koyuyor. Ayrıyeten, daha yumuşak bir işgücü piyasasını ekonomik dengeyi sağlamak için gerekli gördüğünü gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Fed Tutanakları Açıklandı: İste Kritik Detaylar! 1

FOMC Tutanaklarından kıymetli sonuçlar

  • Katılımcıların kanaati, para siyasetindeki sıkılaştırmanın genel olarak amaçlandığı halde işlediği tarafında. Ayrıyeten, gerçek GSYH büyümesindeki kademeli yavaşlamanın devam etmesinin iktisattaki arz-talep dengesizliklerini azaltmaya yardımcı olmasını bekliyorlar.
  • Katılımcılar son devirde toplam ve çekirdek enflasyon oranlarındaki düşüşe dikkat çekiyor. Bununla birlikte, enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek kalmaya devam ettiğini ve enflasyonun Komite’nin %2’lik gayesine hakikat net bir patikada ilerlediğinden emin olmaları için daha fazla delilin gerekli olduğunu vurguluyorlar.
  • Bununla birlikte Fed Tutanaklarına nazaran iştirakçiler, son devirde bordrolardaki büyümenin yavaşlamasına karşın, işsizlik oranının değişmediği bir vakit diliminde dengeli bedelleri aşmaya devam ettiğini ve nominal fiyatların, Komite’nin %2’lik enflasyon maksadına daima olarak ulaşılmasıyla dengeli olduğu düşünülen düzeylerin üzerinde artmaya devam ettiğini kaydediyorlar.
  • Bu ekonomik şartlar altında, neredeyse tüm iştirakçiler bu toplantıda federal fon oranı için maksat aralığın %5,25 ila 5.5’e yükseltilmesini uygun görüyor. İştirakçiler, bu hareketin para siyasetinin duruşunu iktisattaki arz-talep dengesizliklerini azaltmak ve fiyat istikrarını yine sağlamaya yardımcı olmak için dengeli bir halde daha da kısıtlayıcı bir bölgeye getireceğini belirtiyorlar.
  • Birkaç iştirakçi federal fon oranı için gaye aralığın değiştirilmemesinden yana olduklarını kaydediyor. İştirakçiler, şu anda mevcut kısıtlayıcılık derecesinin korunmasının, Komite’ye bu ilerlemeyi daha fazla kıymetlendirme vakti tanırken, Komite’nin gayelerine gerçek daha fazla ilerleme sağlayacağına karar verdiler.
  • Enflasyon hala Komite’nin uzun vadeli amacının hayli üzerinde. Ayrıyeten, işgücü piyasası sıkı kalmaya devam ediyor. Bu nedenle birçok iştirakçi, enflasyona yönelik kıymetli üst istikametli riskler görüyor. Bu yüzden de para siyasetinin daha da sıkılaştırılmasının gerektirebileceğini söylüyorlar.
  • Üyeler, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğu konusunda hemfikir.
Ulaş Utku Bozdoğan: Fed Tutanakları Açıklandı: İste Kritik Detaylar! 2

Fed Tutanakları: Fed, 2023’te resesyon beklemiyor

Bitcoin fiyatı, Fed Tutanaklarına cevap olarak hafif yükseldi. Fed yetkilileri, enflasyon dehşetlerinin muhtemelen beklenenden daha güçlü kalacağını düşünüyor. Yani bu tıp risklerin daha fazla sıkılaştırma gerektirebileceğini belirtiyorlar.

Ayrıca üyeler, enflasyon baskısının ABD’deki arz şartlarına daha fazla olumsuz şoklar verebileceği görüşünde. Daha da değerlisi, Fed tutanaklarına nazaran yetkililer 2023 yılında bir resesyon beklemiyor. Bu, Fed’in önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını artırmayacağı manasına mı geliyor? Piyasa iştirakçilerinin Eylül 2023 toplantısında Fed’in gaye faiz oranı olasılıklarına ait görüşlerini takip eden CME FedWatch Tool bilgilerine nazaran durum bu türlü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap