FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur?

FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur?

Paylaş
BTC Piyasası: FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur?

Altın fiyatı gün içi mütevazı yükselişinden faydalanmakta zorlanıyor. Böylelikle, Çarşamba günü erken Avrupa seansı sırasında 1.980$ bölgesine yakın bir ölçü satış çekiyor. Bitcoin ise 27 bin dolar düzeyini koruyamadı ve tekrar ruhsal dayanağın altına kaydı. Artık altın ve Bitcoin yatırımcılarının odak noktasında Fed Tutanakları ve ABD bor limiti krizi var.

Yatırımcıların odağında Fed Tutanakları var

Birkaç Federal Reserve yetkilisinin son vakitlerde yaptığı şahin açıklamalar, daha fazla faiz artırımı mümkünlüğünü artırdı. Piyasalar şu anda Haziran ayında 25 baz puanlık (bps) bir artış mümkünlüğünü %30 olarak fiyatlıyor. Bu durum, altın ve Bitcoin için aykırı rüzgar misyonu gören kıymetli bir faktör. Bu nedenle, altın ve kripto piyasasının odak noktası Fed tutanakları’nda. Zira, Fed Tutanakları yakın vadeli ABD Doları (USD) fiyat dinamiklerini etkilemede kilit rol oynayacak. Yatırımcılar, tutanaklardan gelecekteki faiz artırım yoluna ait ipuçları arayacak. Zira faiz görünümü, altın ve Bitcoin’e yeni bir taraf ivmesi sağlama potansiyeline sahip.

ABD’nin borç tavanı problemleri ve yaklaşan resesyon riskleri

Bu ortada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borç tavanının artırılmasına ait görüşmelerde ilerleme kaydedilememesi ve global ekonomik yavaşlamaya ait telaşlar, inançlı liman altın fiyatının aşağı taraflı hareketini sınırlayabilir. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Lider Joe Biden ve Kongre Cumhuriyetçilerinin temsilcileri Salı günü hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini yükseltmek için bir muahede yapmadan borç tavanı müzakerelerinin bir cinsini daha sona erdirdi.

Bu durum, Amerika’nın daha evvel gibisi görülmemiş bir borç temerrüdüne düşme korkusunu arttırıyor. Bu da altın ve Bitcoin yatırımcıların hassaslığını olumsuz etkiliyor. Bunun dışında, baş gösteren resesyon riskleri, ayıların altın etrafında agresif bahisler oynamasını daha da engelleyebilir.

BTC Piyasası: FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur? 1

Altın fiyatı teknik görünümü: Aşağı taraflı baskı azaldı

Piyasa analisti Haresh Menghani, altının teknik görünümünde şu düzeylere dikkat çekiyor. Teknik açıdan, 1.955-1.950 dolar bölgesi acil ve güçlü bir takviye olarak ortaya çıkıyor. Bunu, şu anda 1.935-1.930 dolar civarında sabit olan 100 günlük Kolay Hareketli Ortalama (SMA) takip ediyor. İkincisinin altında ikna edici bir kırılma, muhtemelen ayı eğilimli trader’lar için yeni bir tetikleyici olacak. Bu da 1.900 dolar yuvarlak rakamlı mar’ı ortaya çıkaracak.

Diğer taraftan, 1.980-1.984 dolarlık tedarik bölgesinin güçlü bir bariyer olarak hareket etmeye devam etmesi mümkün. Ayrıyeten, kararlı bir halde temizlenmesi halinde kısa vadeli bir ralliyi tetiklemesi mümkün. Altın, daha sonra 2.000 dolar ruhsal hududunu geri kazanmayı ve 2.020-2.025 dolar bölgesine yakın bir sonraki ilgili pürüze gerçek tırmanmayı hedefleyebilir. Birtakım takip alımlarının, kısa vadeli olumsuz görünümü ortadan kaldırması mümkün. Bu da eğilimi tekrar boğa eğilimli traderlar lehine değiştirecektir.

Fed Tutanakları, altın ve Bitcoin’in tarafı için kilit önemde

En son Fed Tutanakları üzere kıymetli olaylar öncesinde piyasalar karışık. Bu ortamda, altın mevzisini müdafaaya çalışırken, Bitcoin 27 bin doları tekrar kaybetti. Fiyatlardaki konsolidasyon göz önüne alındığında, trader’ların daha fazla faaliyet eksikliğine şahit olması mümkün. Bu ortada, ABD borç tavanı müzakereleri ve ABD-Çin gerginliği ile ilgili son vakitlerde güncellemeler artıyor. Bunlar da yatırırmcıların, altın ve Bitcoin’in net istikametleri için izleyeceği anahtar olacak. Fed Tutanakları öncesinde analist Matias Salord, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD getirilerindeki artış, ABD Dolar Endeksi’nin son devirdeki üst istikametli hareketinin arkasındaki kıymetli bir faktör oldu. Yaklaşan açıklama, bilhassa optimist bir bakış açısı sağlarsa, Doların gücünü daha da artırabilir. Lakin, Fed tutanakları bunu başaramazsa ve görünüm karamsar olursa, getiriler düşebilir ve mevcut yükseliş görünümüne meydan okuyabilir.

BTC Piyasası: FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur? 2

Altın teknik tahlili: Üst taraflı alan sınırlı

Teknik analist Anil Panchal, altının teknik fotoğrafına bakıyor ve şu tahlili paylaşıyor. Altın fiyatı, Nisan ayı başından itibaren üst hakikat eğimli bir dayanak çizgisinden sıçradıktan sonra yükselişe geçerek basın saatine nazaran 1.954 dolara yaklaştı. Altın toparlanması birebir vakitte Hareketli Ortalama Yakınsama ve Uzaklaşma (MACD) göstergelerinden gelen yükseliş sinyallerinden de ipuçları alıyor ve 50.0 düzeyini çevreleyen 14’e yerleştirilmiş sabit İzafi Güç Endeksi (RSI) çizgisini haklı çıkarıyor.

Bununla birlikte, altının son toparlanmayı 50-SMA ve üç haftalık azalan trend çizgisinden oluşan 1.985 dolarlık direnç birleşimine gerçek genişletmesi mümkün. Şayet altın 1.985 dolar pürüzünü aşmayı başarırsa, 2.003 dolar civarındaki 200-SMA düzeyinin, altın alıcılarını bir evvelki ayın en yüksek düzeyi olan 2.050 dolara yönlendirmeden evvel zorlaması mümkün.

Diğer taraftan, 1.954 dolarlık takviye sınırını daima kırması, muhtemelen denetimi ayılara verir. Lakin, bundan evvel altını Mart sonundaki 1.934 dolarlık düşük düzeye hakikat yönlendirmesi mümkün. Bu durumda, altının Mart-Mayıs yükselişinin %61,8 Fibonacci düzeltmesi olan 1.911 doların, altın satıcıları için bir orta durak olması ihtimal dahilinde. Genel olarak, altının yükselmesi olası. Lakin, üst istikametli alan sonlu kalmaya devam ediyor.

BTC Piyasası: FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur? 3

Bitcoin fiyatı yükselmek istiyor

Kripto analisti Lockridge Okoth, Fed Tutanakları öncesinde Bitcoin’in teknik görünümünü şu halde tahlil ediyor. Salı günkü süreç seansında boğaların denetimi tekrar ele geçirmesinin akabinde Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ediyor. Bitcoin fiyatı, 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) 27.525 dolarlık satış baskısıyla karşı karşıya. Bu pürüzün kararlı bir halde takviyeye dönüşmesinin daha fazla kazanımın önünü açması mümkün. Ayrıyeten, yatırımcılar ağlarını daha da genişlettikçe, BTC 27.680 dolar ruhsal düzeyin üzerine çıktığında olasılıklar daha uygun olacaktır.

Söz konusu düzeyin üzerinde alım baskısının artarsa, muhtemelen Bitcoin 28.571 dolar direnç düzeyini görecektir. Ayrıyeten, güçlü bir yükseliş durumunda yakında 30.441 dolar düzeyine ulaşması ihtimal dahilinde. Bu türlü bir hareket, mevcut düzeyden %10’luk bir yükseliş manasına gelecek.

Mayıs ayı taban düzeylerinin üzerinde kalmak boğaların toparlanmasında kilit rol oynayacak. Bu düzeylerin altına inilmesi, daha düşük taban ve zirve noktalarıyla birlikte yeni bir düşüş dorukları ve tabanları dizisi oluşturacaktır. Şayet, üstte kalırsa, Nisan ayının en yüksek düzeylerinden geri çekilmenin daha geniş bir yükseliş trendinde sadece bir düzeltme olduğu manasına gelir. Bu yükseliş görünümü, sarı bandın üzerine çıktığında BTC satın almak için bir sinyal veren İzafi Güç Endeksi’nden (RSI) güç alıyor. Kuzeye yanlışsız hareketi ve Awesome Osilatör’lerin yeşil yanıp sönmesi ve orta çizgiye yanlışsız çekilmesi, sahneye daha fazla boğanın yaklaştığını gösteriyor.

BTC Piyasası: FED Tutanakları Açıklanacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur? 4BTC 1 Günlük Grafik

Tersine, ayıların idaresi ele geçirmesinin Bitcoin fiyatında bir gerilemeye neden olması mümkün. Böylelikle, Mart ortasındaki 24.105 dolar civarındaki düşük düzeylerini tekrar test etmeden evvel 100 ve 200 günlük EMA’dan sırasıyla 26.377 dolar ve 24.951 dolara kayması muhtemel.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap