Fed Piyasaların İpuçları İçin Beklediği Beige Book’u Yayınladı!

Fed Piyasaların İpuçları İçin Beklediği Beige Book’u Yayınladı!

Paylaş
BTC Piyasası: Fed Piyasaların İpuçları İçin Beklediği Beige Book’u Yayınladı!

Federal Reserve’in (Fed) duruşu kripto para piyasası dahil tüm piyasalarda yakından takip edilir. Bu yüzden ABD merkez bankasının atacağı adımları iddia etmek epey değerlidir. Bunun için Fed’in duruşuna ait ipuçları sağlayan evraklar, konuşmalar ve raporlar değer arz eder. Bu doğrultuda Fed, birtakım ipuçları sunun Beige Book’u yayınladı.

Fed Beige Book: Büyüm ve istihdam yavaşladı

ABD Merkez Bankası (Fed), bölgesel iş etraflarıyla yaptığı Beige Book anketinde, ABD iktisadı ve istihdam piyasasındaki büyümenin Temmuz ve Ağustos aylarında yavaşladığını söylüyor. Ayrıyeten, birçok işletmenin fiyat artışlarının yakın vadede genel olarak azalmasını beklediğini belirtiyor. Fed, siyaset belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) her toplantısından iki hafta evvel yayınlanan raporda Çarşamba günü “Çoğu bölgeden gelen temaslar ekonomik büyümenin ölçülü olduğunu belirtti” diyor.

Fed, Beige Book’ta enflasyon ve fiyat artışının yılın ilerleyen periyotlarında yavaşlayabileceğine dair işaretler gördüğünü kaydediyor. Fed’in Beige Book’u merkez bankasının 12 bölgesindeki iktisadın durumunu ayrıntılandırıyor. Rapor, ekonomik datalara yansıdığını gördüğümüz bir ölçü yavaşlamaya işaret ediyor. Beige Book bugün, Ağustos ayında birtakım bölgelerdeki işletmelerin maliyetlerini tüketicilere yansıtmakta zorlandığının altının çiziyor. Bu doğrultuda, mal üretme maliyetlerinin işletmelerin bunları sattığı fiyatlardan daha süratli arttığını ortaya koyuyor.

BTC Piyasası: Fed Piyasaların İpuçları İçin Beklediği Beige Book’u Yayınladı! 1

Fed Beige Book: Fiyat artışları genel olarak yavaşladı

Anekdot olarak New York’ta kar marjlarını düşüren firmalar, tüketicilerin fiyat konusunda daha şuurlu hale geldiğini ve bir satın alma yapıp yapmamaya karar verirken fiyatın ekseriyetle en değerli faktör olduğunu söylüyor. Artık birçok bölge fiyat artışının genel olarak yavaşladığını belirtiyor. Bilhassa imalat ve tüketim malları bölümlerinde yavaşladığını bildiriyor.

Ücretlerin canlı kalıyor, lakin eğilim bilakis dönmek üzere”

İş piyasasına gelince, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere istihdam artışı ABD genelinde çoğunlukla dingin seyretti. Şirketler hala uygun marifet setlerine sahip emekçi bulmakta zorlanıyor. Bu durum fiyatların canlı kalmasına yardımcı oluyor. Bu da enflasyonun düşüşü için bir mani olarak ortaya çıkıyor. Fed, bu duruma faiz kararlarında epey kıymet veriyor. Lakin şirketler bu eğilimin sonbaharda bilakis dönmesini bekliyor.

Ayrıca şirketler, fiyat artışında geniş çaplı bir yavaşlama beklediklerini söylüyorlar. Artık yetkililer, hem istihdam hem de enflasyon cephesinde gördüğümüz bu daha soğuk bilgileri izlemeye devam ederken, faiz oranlarını %5.25 ila %5.5 aralığında sabit tutmaları beklenen siyaset toplantıları için iki hafta içinde bu bilgileri kullanacaklar. Bu ortada Fed Beige Book’un, gelen en son datalarla de uyumlu olduğunu belirtmek gerekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap