FED Lideri Konuşuyor: İşte Bitcoin’in Birinci Reaksiyonu

FED Lideri Konuşuyor: İşte Bitcoin’in Birinci Reaksiyonu

Paylaş
BTC Piyasası: FED Lideri Konuşuyor: İşte Bitcoin’in Birinci Reaksiyonu

ABD Federal Rezervi’nin Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), beklenildiği üzere Çarşamba günü faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktı. Bu kararın akabinde Bitcoin (BTC) fiyatı ise 27.200 dolar düzeylerinde dengelendi.

FED kararı sonrası Bitcoin fiyatı nasıl reaksiyon verdi?

FOMC’nin faiz kararı piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. Kararın akabinde Bitcoin fiyatı büyük bir değişiklik göstermedi ve 27.200 dolar düzeyinde dengelendi. FED, gelecek yıl için faiz oranlarını yüzde 4,9-5,6 ortasında tutmayı planlıyor. Bu da Haziran ayındaki yüzde 4,3’lük iddiadan daha yüksek bir oran. Ayrıyeten, bu yıl için ekonomik büyüme beklentisini yüzde 2,1 olarak revize etti, Haziran’daki iddiası ise yüzde 1’di.

BTC Piyasası: FED Lideri Konuşuyor: İşte Bitcoin’in Birinci Reaksiyonu 1

FED Lideri konuşuyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Jerome Powell şu anda soruları cevaplıyor. Yazım sırasında kadar öne çıkan açıklamaları şu halde:

“FOMC olarak enflasyonu %2 düzeyine çıkarmaya kararlıyız. Bu süreçte önümüzde hâlâ uzun bir yol var lakin siyaset yapıcıların çoğunluğu yeni bir faiz artırımının uygun olacağına inanıyor. Faiz artışları konusunda geçen yıl süratli hareket ettik. Bu yıl daha yavaş hareket etme ve dataları bekleme bahtımız var.”

Enflasyonun maksadın epeyce üzerinde olduğunu ve önemli badireler yarattığını belirten Lider, şunları söyledi: “Enflasyonu vakit içinde %2’ye düşürmek için gereğince kısıtlayıcı bir siyasete ulaşmaya ve bunu sürdürmeye kararlıyız. Uzun vadeli enflasyon beklentileri âlâ dengelenmiş durumda.”

Toplantıda mevcut siyaset duruşunun korunması tarafında oy birliğiyle karar alındığını lisana getiren Powell, “Mevcut siyaset duruşu kısıtlayıcı. FOMC toplantı toplantı karar almaya devam edecek. Uygun olması halinde faiz oranlarını daha da yükseltmeye hazırız,” tabirlerini kullandı.

FED’in yüksek faiz siyasetinin iş yatırımları üzerinde baskı yarattığına dikkat çeken Powell, şöyle devam etti: “FED çok yol kat etti, lakin tam tesirler şimdi hissedilmedi. Nominal fiyat artışı birtakım gevşeme işaretleri gösterdi.”

FED Lideri, “Tüketici harcamaları hayli güçlü. İşgücü piyasasındaki tekrar dengelenmenin devam etmesi bekleniyor,” dedi ve şunları ekledi: “FED kestirimleri bir plan değil, siyaset duruma nazaran ayarlanacak. Siyaset faizini sabit tutmaya karar vermiş olmamız, istediğimiz siyaset duruşuna ulaştığımız ya da ulaşmadığımız manasına gelmiyor. Uygun düzeye ulaştığımıza dair ikna edici deliller görmek istiyoruz.”

BTC için sırada ne var?

Kripto ve makro analist Noelle Acheson, 2024 yılı için faiz oranı projeksiyonunun çok büyük bir sinyal olduğunu belirtti. Acheson, “Bu beklediğimden daha yüksek. Piyasa, faiz indirimlerinin daha erken gerçekleşeceğini umuyordu. Lakin FED bu ihtimali masadan kaldırdı” açıklamalarına yer verdi.

Bitcoin yatırımcıları ve takipçileri, FED Lideri Jerome Powell’ın bugün 2.30’da yapacağı basın toplantısını dikkatle bekliyor. Powell’ın, faiz kararı ve gelecek siyasetler hakkında daha fazla ayrıntı vermesi bekleniyor.

Kasım FOMC toplantısında faiz artışı bekleniyor

FOMC, iktisattaki enflasyonun yüksek, işsizlik oranının ise düşük kaldığını gözlemledi. Genel olarak Fed işçisi, enflasyonun vakit içinde %2 amacına düşürülmesine öncelik verdiğini söyledi. Fed’in faiz kararı muhtemelliğine ait piyasa hassaslığını ölçen CME FedWatch Aracı, şu anda Kasım FOMC toplantısında faiz oranının %5,50-5,75 aralığına yükseltilmesi için %36,3 baht gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap