FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum

FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Jackson Hole iktisat sempozyumunda değerli bir konuşma yaptı. Aktiflik, merkez bankasının faiz oranları konusundaki duruşunu yansıtıyor. Ayrıyeten ekonomik görünüme bakış açısı hakkında bilgi vermesi açısından dikkat çekti.

FED Lideri Powell’ın konuşmasından öne çıkanlar

Powell’ın konuşması, Fed’in gelecekteki hareketlerine ışık tutan birkaç kıymetli noktayı kapsıyor. Buna nazaran Powell, Fed’in faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduğunu vurguladı. Ayrıyeten ekonomik dinamikleri yönetmeye yönelik temkinli bir yaklaşımın sinyalini verdi. Merkez Bankası, enflasyonun sürdürülebilir bir formda %2’ye düştüğünden emin olana kadar faiz oranlarını kısıtlayıcı bir yörüngede tutmayı planlıyor. FED Lideri Powell, Fed’in faiz kararlarının bilgiye bağlı olacağını vurguladı. Ayrıyeten açıklama gerçek vakitli ekonomik göstergelerin ehemmiyetini yansıtıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum 1

Ekonomik meçhullüğü kabul eden FED Lideri, öngörülemeyen piyasa şartlarını yönlendirmek için esnek ve uyarlanabilir kararlara duyulan gereksinimin altını çizdi. Başka taraftan Fed, ihtiyatlı bir yaklaşıma olan bağlılığını yansıtıyor. Buna nazaran, faiz oranlarını artırma yahut sürdürme kararını verirken dikkatli olacak.

Piyasa Tesiri ve Bitcoin’in Tepkisi

FED Lideri Powell’ın konuşması sırasında piyasalar, açıklamaları yakından izledi. Bitcoin’de bu açıklamaları takip ediyor. Konuşma büyük fiyat dalgalanmalarına yol açmadı. Lakin merkez bankasının bakış açısı ve siyasetleri hakkında fikir verdi. Buna nazaran Powell’ın konuşması, iktisat ve faiz oranı siyasetlerine ait belirsizliğin arttığı bir ortamda gerçekleşti. Enflasyonun 2022’deki doruğundan daha ölçülü olmasına karşın, işletmeler işe alım yapmaya devam ediyor. Ayrıyeten tüketici harcamaları dirençli olmaya devam ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum 2

FED Lideri Powell’ın besin ve güç fiyatları üzere değişken ögeleri dışarıda bırakan “çekirdek” enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini vurgulamasıyla enflasyon konusundaki temel telaş giderilmiş oldu. Fed’in bir dizi faiz artırımına karşın, enflasyon oranı siyaset kararları için değerli bir konu olmaya devam ediyor. Farklı bir biçimde Powell’ın konuşması, bir evvelki yılın sayılarını yansıtan %3,5’lik istikrarlı bir işsizlik oranını vurguladı. Öbür taraftan bu müşahede, faiz artışları ile işsizlik eğilimleri ortasındaki bağın karmaşıklığının altını çiziyor.

Altın ve Bitcoin’de son durum

Geçen yılki konuşmasına bakıldığında Powell’ın temkinli yaklaşımının, faiz artırımlarının beraberinde getireceği ekonomik zorlukları öngörme tarafındaki evvelki bildirisiyle uyumlu olduğu görülmekte. Fed’in değişen ekonomik şartlara karşı gösterdiği hassaslık kıymetli. Buna nazaran, ekonomiyi dönüşüm periyotlarında yönlendirme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lideri Konuştu! Bitcoin ve Altında Son Durum 3

FED Lider Jerome Powell’ın yaptığı konuşma sonrası Bitcoin ve altın fiyatına bakalım. Bitcoin yazıyı yazarken 26.090 dolar düzeyinden süreç görüyor. Düne nazaran rastgele bir değişim olmamış durumda. Altının ons fiyatında da rastgele bir değişiklik göze çarpmıyor. Buna nazaran btcpiyasasi.com olarak baktığımızda ons fiyatı 1.909 dolar düzeyinden süreç görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap