FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur?

FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur?

Piyasaların gündeminde tekrar ABD’den gelecek olan kararlar var.

– Saat 21:00’de FED Faiz kararı açıklanacak

– Saat 21:30’da FED Lideri Powell’in açıklamaları olacak

Hepimizin bildiği üzere FED’in faiz siyasetleri piyasaları direkt etkiliyor. Pekala faizin kararı beklentileri hangi tarafta gelin birlikte bakalım.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur? 1

– FED Faizi 25 Baz Puan Yükseltir Beklentisi: %99.2

– FED Faizi 50 Baz Puan Yükseltir Beklentisi: %1.1

Görüldüğü üzere FED’in faizi 25 baz puan artıracağı beklentisi var. Ayrıyeten geçtiğimiz aydan bu yana beklenti bu istikamette olduğundan FED’in faizi 25 baz puan artırması durumunda asıl kıymetli olan şey bizim için Powell’in karar sonrasında yapacağı açıklamalar olacak.

Peki Powell ne istiyor?

Powell, ABD enflasyonun %2 düzeyine kadar düşmesini ve bu oranı görene kadar her türlü önlemi alabileceklerini söylediğini biliyoruz.

12.07.2023 tarihinde açıklanan ve enflasyonun durumunu gösteren Tüketici Fiyat Endeksi verisi %3 olarak açıklandı ki bilhassa son iki ayda öteki aylara göre enflasyonda önemli düşüşler olduğunu görüyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur? 2

Ayrıca FED’in asıl odaklandığı Çekirdek Enflasyon verisinde ve ABD iktisadının soğuduğunu gösteren bir kadro ekonomik datalar sonucunda şu an her şeyin Powell’in istediği üzere gittiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple Faiz kararından sonra yapacağı basın toplantısında biraz daha ölçülü konuşmasını bekleyebiliriz.

Gelelim can alıcı noktaya. Bitcoin ne olacak, nasıl hareket etmeliyiz?

Bitcoin şu anda düşen trendde seyretmeye devam ediyor. BTC’nin bu düzeylerde olması âlâ değildir. Riskli bölgede olduğu için temkinli olmalıyız. Bu yüzden dikkatli olup takviye ve dirençlere nazaran her iki tarafı göz önünde bulundurarak hareket etmek daha sağlıklıdır.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED kararı sonrası Bitcoin’de istikamet ne olur? 3

BTC yeni fiyatı: 29.184$ dolar. Çabucak yakınında 29.068$ dolarda bir orta dayanağımız bulunuyor. Bu fiyatın altına sarkması yahut fiyat altında 1 saatlik kapanış yapması durumunda sonraki takviye (28805$) fiyatına kadar geri çekilmesi mümkün.

Asıl kıymetli bölge 28.805$ dolardır. Burası bizim kıymetli dayanak fiyatımızdır. Eğerki Bitcoin orta dayanak fiyatının altına sarkarsa ve bu kıymetli dayanak fiyatını zorlarsa birebir vakitte bu fiyat altında 2 saatlik mum kapanışı gerçekleşirse daha fazla düşüşlerin devamı geleceğini düşünüyorum.

Bitcoin’de Kıymetli Direnç: 29.605$ ve 29749$. Bu fiyatlar ağır satıcılı olan alandır. Son fiyat 29.749$ üzerinde 4 saatlik kapanış gerçekleşirse kısa müddetliğine düşüşler son bulabilir. Tıpkı vakitte BTC de riskli bölgeden kurtulmuş olur.

Bitcoin Orta Dayanak: 29068$ STOP!

Bitcoin Değerli Destek: 28805$

Aksiyon alırken dikkat etmeniz gereken şunlar;

Destek fiyatları üzerinde kaldığı sürece stoplu devam edebilir yahut long deneyebiliriz.

Destek altına sarkması durumunda yahut kapanışlara nazaran stop yahut short deneyebiliriz.

Akşam saat 21:00’de FED faiz kararı açıklanacak. Faiz kararı açıklama sonrası Bitcoin volatilitesi artma ihtimaline rağmen lütfen stopsuz süreç açmayın.

Hatta bilhassa vadeli süreç açanlar faiz kararı öncesi ve sonrasında süreç açmamaya itina gösterin zira likidite etmek için yukarı-aşağı sert hareketler görebiliyoruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap