Fed kararı öncesinde Bitcoin 30 bin doların altında, DOGE yüzde 7 yükseldi

Fed kararı öncesinde Bitcoin 30 bin doların altında, DOGE yüzde 7 yükseldi

Paylaş
BTC Piyasası: Fed kararı öncesinde Bitcoin 30 bin doların altında, DOGE yüzde 7 yükseldi

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankasının faiz artırımını beklerken Bitcoin (BTC) 30 bin doların altında takılı kaldı.

Dogecoin (DOGE) ise Elon Musk‘ın Twitter üzerindeki son atılımları sayesinde yüzde 7 arttı.

BTC, bir ay evvel finans devi BlackRock‘ın Bitcoin ETF’si müracaatının akabinde 30 bin doların üzerine fırlamıştı. Bu durum, dünyanın en büyük varlık yöneticisinin düzenleyici onay kazanması halinde klasik yatırımcılardan dijital varlıklara büyük ölçüde para akışı sağlayabileceği halinde spekülasyonlara neden oldu.

Ancak kripto para ünitesi, o vakitten beri 30 bin eşiğine takılı kaldı ve bunun kısmen de olsa Fed’in bugün açıklayacağı beklenen faiz artırımıyla ilgisi var. Yatırımcılar ve gözlemciler 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

Bu yazı yazılırken BTC’nin fiyatı 0,43’lük bir artışla 29,250 dolar düzeyinde süreç görüyordu.

Noelle Acheson, “Crypto is Macro” bülteninde şu formda yazdı:

Bitcoin, pazartesi günü Wall Street Journal’ın haberini takiben haziran ayından bu yana en düşük düzeyi olan 29 bin dolara geriledi.

Wall Street Journal’ın haberine nazaran Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, kripto borsasının ortaklarının birkaç yıl evvel para akladıklarını öne sürdü. Ayrıyeten Çin’in siyaset yapıcıları, iktisadın sancılı bir toparlanma süreci yaşayacağı konusunda uyardı.

Acheson, pazartesi günkü yazısında şunları da söyledi:

Dogecoin (DOGE) pazartesi günü nisan ayından bu yana aşamadığı 0,08 dolar düzeyinin üzerine çıktı. Ünlü milyarder Elon Musk’ın, Twitter’ı “X” olarak yine markalaştırması üzerine platformda DOGE ve başka kriptoların kullanılabileceğine yönelik spekülasyonlar fiyat artışını körükledi.

Musk, Twitter’ı satın almadan evvel bile çeşitli açıklamalarıyla DOGE’ye olan ilgisini göstererek token’ın fiyatında artışa sebep olmuştu.

Web3 teşebbüs ve danışmanlık firması BDE Ventures’ın CEO’su Brian D. Evans, hususla alakalı “Elon latifeyle karışık da olsa DOGE’a karşı katiyen ilgili. Ödemelerde DOGE kullanılırsa sahiden şaşırmam.” diyor.

Piyasa pahası açısından ikinci en büyük kripto para ünitesi olan Ether (ETH), son 24 saatte 0,27’lik bir artışla 1,857 dolardan süreç görüyor. XRP yüzde 1,7 oranında artarken Solana‘nın token’ı SOL 0,59’luk bir paha artışı yaşadı.

Kripto piyasasının genel performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), son vakitlerde 0,3 yükseldi. CoinDesk Bitcoin ve Ethereum trend göstergeleri şu anda nötr bölgede bulunuyor, daha evvel yükseliş trendinde kararlı bir durumda iken şu anda bir düşüş yaşamış durumdalar.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap