FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler!

FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler!

Paylaş
BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler!

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 3 Mayıs ve 4 Mayıs 2022 tarihlerindeki toplantısında alınan faiz oranlarını artırma kararı kripto piyasasında dalgalanmalara yol açtı. Bu durum, birçok kişinin Bitcoin rallisinin Kasım 2021’deki ATH düzeylerine devam etmeyeceğine inanmasına yol açtı. Bir yıl sonra, faiz oranları, pay senetleri ve kripto piyasaları ortasındaki bağlantıyı incelemek kıymetli. Bu ortada, altın fiyatı Fed faiz kararı öncesinde 33 dolar yükseldi. Analistlere nazaran, tüm vakitlerin en yüksek düzeylerini test etmeye hazırlanıyor

Fed faiz kararı ve gelişen kripto manzarası

Yaşanan birinci şoka karşın Bitcoin rallisi başladı. Böylelikle, fiyatlar yıl başından bu yana %70’in üzerinde yükselmeyi başardı. Lakin, son 30 günde varlıkların birbirinden ayrışarak eşsiz yollar çizdiğini gördük.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 1Piyasa Bedeline Nazaran Birinci 10 Kripto. Kaynak: TradingView

Bu durum, on-chain ve toplumsal istatistiklerle yakından ilgilenenler için fırsatlar sunuyor. Zira, bir coin yükselip oburu düşmeden evvel şuurlu kararlar almalarına yardımcı olur.

Bitcoin ve pay senetleri: Büyüyen bir korelasyon

Kripto piyasası, ABD pay senedi piyasası ile artan bir korelasyon gösterdi. Bu eğilim, FOMC’nin geçtiğimiz yıl boyunca faiz oranlarını dengeli bir biçimde yükseltmesinden etkilenmiş olabilir. Fed’in faiz kararı aldığı devirlerde, bu iki kesim ortasındaki korelasyon sıkılaşıyor. Daha yüksek faiz oranları borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açarak tüketici ve yatırımcı harcamalarını azaltır. Bunun da pay senedi piyasalarını olumsuz etkileyerek kripto paralara olan talebi azaltması mümkün.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 2Bitcoin Toplumsal Hacmi / Kaynak: Santiment

Öte yandan, düşük faiz oranlarının harcamaları artırması muhtemel. Ayrıyeten, ekonomik büyümeyi teşvik etmesi ve hem pay senetlerini hem de kriptoları olumlu istikamette etkilemesi mümkün. Piyasa analistleri Fed faiz kararlarını ve bunların kripto para dalı de dahil olmak üzere daha geniş iktisat ve finans piyasaları üzerindeki tesirlerini yakından takip ediyor.

Kripto topluluğunun Fad faiz kararlarına duyarlılığı

Kripto topluluğu yaklaşan FOMC kararlarına son derece hassas. Muhtemelen sonuçlara hassas bir biçimde reaksiyon verecek. Bankalar, vergi, para, fiyatlar ve ahırlar üzere parayla ilgili hususlara daha fazla odaklanılması, topluluğun maliye siyasetini yakından izlediğini gösteriyor.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 3Sosyal Eğilimler / Kaynak: Santiment

“Zirveye ulaşmış olabiliriz.” kaygısının artmasının olumlu bir sonucu, Bitcoin’in daha kıymetli bir odak noktası haline gelmesi. Ellerinde 100 ile 10.000 BTC tutan Bitcoin köpekbalıkları ve balinaları, Mart ayı sonlarında satışa başladıklarında başladıkları yere geri döndüler.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 4Bitcoin Balinaları / Kaynak: Santiment

Bu ortada, bilhassa USDT (kırmızı çizgi) ve USDC (mavi çizgi) olmak üzere stablecoin birikimi Haziran başından bu yana arttı.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 5Stablecoin Birikimi / Kaynak: Santiment

Bu piyasa davranışı, daha fazla organik paranın kriptoya geri döndüğünü gösteriyor. Bu ortada, 2024 Bitcoin yarılanmasına bir yıldan az bir müddet kaldı.

Ağ faaliyetleri yavaşlarken Bitcoin rallisi sorunlu

Olumlu sinyallere karşın, BTC ağında etkileşime giren eşsiz adreslerin eksikliği konusunda tasalar var. Geçtiğimiz iki hafta boyunca, günlük faal adreslerde tuhaf bir düşüş yaşandı. Öteki yükseliş sinyallerinin yanı sıra bir kırılmanın gerçekleşebileceğini doğrulamak için yardımcı programın sabit kalması gerekir.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 6Bitcoin Günlük Faal Adresler / Kaynak: Santiment

30 günlük MVRV oranı (kırmızı renkte) %0’ın altına geriledi. Bu da son 30 gündeki ortalama yatırımcının tekrar düştüğü manasına geliyor. Bu gerçekleştiğinde, kriptoda olmanın ortalamadan daha düşük bir riski var.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 7Bitcoin MVRV / Kaynak: Santiment

Yine de uzun vadeli 365 günlük MVRV (sarı renkte) hala +%25 düzeyinde duruyor.

Tüm gözler Fed faiz kararında

Fed’in faiz oranı kararları, pay senedi piyasası ve kripto para piyasası ortasındaki münasebet gelişmeye devam ediyor. FOMC daha geniş ekonomiyi etkilemeye devam ederken, kripto para topluluğu da maliye siyasetindeki değişikliklere karşı hassasiyetini koruyor. Eşsiz adresler ve ağ faaliyetlerine ait artan kaygılar Bitcoin rallisine ziyan verebilir. Yeniden de, 2024 Bitcoin halving’i yaklaşırken, kripto piyasasının faiz oranı kararlarına vereceği reaksiyon değerini koruyacak.

Altın fiyatları 2.000 dolarda sıkıştı

Altın piyasası, 2.000 doların her iki tarafında süreç görürken başını suyun üstünde tutmaya devam ediyor. Quant Insight analitik lideri Huw Roberts, çatışan tesirlerin olduğu bir piyasada konsolidasyonun pahalı metal için adil pahası temsil ettiğini söylüyor. Roberts, modellemelerinin yatırımcıların altın piyasasında kenarda oturmaları ve ekonomik faaliyet ile merkez bankalarının enflasyonla çabası ortasındaki çekişmenin nasıl sonuçlanacağını görmek için beklemeleri gerektiğini gösterdiğini söylüyor. Ayrıyeten Roberts, modellemelerinin altının adil kıymetinin 1.990 dolar civarında olduğunu gösterdiğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bazen yapabileceğiniz en âlâ ticaret hiç ticaret yapmamaktır. Mart ayında hoş bir sıçrama yaşadık. Lakin son üç haftadır konsolide oluyoruz. Ayrıyeten, şu anda her iki istikamette de bir avantajımız yok.

Roberts, artan resesyon riskleri ve devam eden bankacılık krizinin daha sıkı kredi şartları yaratmasının altın ve pahalı metaller için sağlam bir dayanak sağladığını söylüyor. Lakin başka tarafta, iktisada yerleşmeye başlayan inatçı enflasyon, Federal Reserve liderliğindeki merkez bankalarını agresif faiz artışlarını sürdürmeye zorluyor ve gerçek getirileri yüksek tutuyor. Roberts, QI modellemesinin bu iki etkenin epeyce istikrarlı olduğunu gösterdiğini söylüyor. Şu anda yatırımcıların ekonomiyi bozmadan evvel merkez bankalarının enflasyonu denetim altına alıp alamayacağını görmek için beklemeleri gerektiğini de kelamlarına ekliyor.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 8

ABD iktisadı bir resesyona mı giriyor?

ABD ekonomisindeki çatlaklar büyümeye devam ediyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, First Republic Bank ABD’nin en son çöken bankası oldu. Fakat Roberts, ABD işgücü piyasasının epey sağlıklı olmaya devam ettiğini söylüyor. Roberts ayrıyeten, global finans piyasalarında sistemik bir çöküş riskinin son haftalarda azaldığını belirtiyor.

QI varsayıma dayalı modelleme yapmıyor. Ayrıyeten, yalnızca mevcut piyasa şartlarını izliyor. Buna karşın, Roberts şahsî olarak global iktisadın bir resesyona girmesini beklediğini söylüyor. Fakat bunun yakın tarihte en çok beklenen sakinlik olduğunu da kaydediyor. Bu bağlamda Roberts, şu yorumu yapıyor:

Sanırım bunun nedeni daha evvel hiç bu türlü bir ekonomik döngü yaşamamış olmamız. Pandemi ve karantinayı yaşadık ve çabucak akabinde Avrupa’da silahlı çatışma oldu. Sonuç olarak, olağan öncülükler ve gecikmeler olağanda göreceğinizden daha da fazla kesintiye uğradı.

Fed, bu oranı izlemeyi seviyor!

Altın fiyatı Fed kararı öncesinde 33 dolar yükseldi. Analistlere nazaran, altının bu hafta ATH düzeylerini test edip etmeyeceği Fed faiz kararına bağlı. Piyasalar, Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırımına daha gitme ihtimalini yaklaşık %90 olarak fiyatlıyor. Lakin altın, Mayıs ayındaki faiz artırımının ötesine bakıyor. Zira, son makro datalar, 40 yılın en süratli faiz artırım döngüsüne orta verilmesini gerektirecek kadar soğuma işaretleri gösterdi.

Son açıklanan JOLTS sayıları, ABD’deki açık iş sayısının Mart ayında son iki yılın en düşük düzeyi olan 9,6 milyona gerilediğini gösterdi. Ayrıyeten, açık işlerin işsizlere oranı Mart ayında 1,6’ya gerileyerek Ekim 2021’den bu yana en düşük düzeye indi. Fed, bu oranı izlemeyi seviyor. Ayrıyeten, Fed faiz artışlarını haklı çıkarmak için yüksek düzeylerini münasebet gösteriyor. Capital Economics Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, “İşsizlik oranında bir artış olmasa bile, işgücü piyasası şartları tekrar de gevşiyor. Ayrıyeten, yakında fiyat artışında daha besbelli bir yavaşlama ile dengeli,” diyor.

BTC Piyasası: FED Faiz Kararı Öncesi Altın ve Bitcoin İçin Tahminler! 9

Piyasa, Fed faiz kararında güvercin yorumu aramaya çalışacak

MKS PAMP’ın metal stratejisi lideri Nicky Shiels, “GFC sırasında 150’den fazla banka iflas etti. Buna karşılık bugün ‘sadece’ 4 banka iflas etti. Lakin bugün bu banka iflasları 2008-09 bankacılık devrinde finansal kurumların elinde tuttuğu tüm varlıklara eşit. Daha fazla banka iflası ve hasebiyle daha fazla siyaset geri adımları ve kurtarmalar, 60/40 portföyünün tekrar düşünülmesini ve kimi alternatif varlıklara maruz kalma gereksinimini hızlandırıyor,” yorumunu yapıyor.

Fed’in lisanına odaklanan Shiels, Mart FOMC’de “bazı ek siyaset sıkılaştırmaları uygun olabilir” tabirinin daha geniş bir söze dönüşmesini beklediklerini söylüyor. Ayrıyeten Shiels, “Altın ticaretindeki/diplerindeki derece ve esneklik, piyasanın muhtemelen rastgele bir güvercin yorumu aramaya çalışacağının göstergesidir” diyor.

Fed’in iletisi altının rekor düzeylere çıkıp çıkamayacağını belirleyecek

ABN AMRO’nun kıdemli ekonomisti Bill Diviney, %0,25’lik faiz artışının Fed faiz oranını sembolik bir aralık olan %5,00-5,25’e çıkaracağını söylüyor. Diviney, “Bu kabaca, global mali krizden evvel 2006-8 yıllarında Fed faiz oranının ulaştığı tepe. Bu toplantıda ‘nokta’ projeksiyonlarında rastgele bir güncelleme yapılmayacak. Bu yüzden, piyasalar siyaset açıklamasında yapılacak değişikliklere bakacak. Ayrıyeten, Lider Powell’ın basın toplantısında yapacağı açıklamalara odaklanacak,” diyor.

Ekonomist, Fed’in açıklamasında sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair bir sinyal vermesini beklemiyor. Ayrıyeten Diviney, en son iki sıkılaştırma döngüsünde de son artırıma, daha fazla faiz artırımına açık olunduğuna işaret eden bir açıklamanın eşlik ettiğini belirtiyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, altın için Fed’in iletisinin 2.070 dolar civarındaki rekor düzeylere bir sefer daha çıkılıp çıkılmayacağını belirleyeceğini söylüyor. Erlam, “Fed, üç bankanın çöküşünün akabinde kredi şartlarının sıkılaşmasından tasa duyuyor olmalı. Lakin mecbur kalana kadar telaffuzunu yumuşatmak istemiyor. Sonuç, önümüzdeki aylarda siyaset perspektifinden keskin ve ani bir dönüş mümkün. Lakin bugün kelam konusu olduğunda, ‘bekle ve gör’ yahut ‘toplantıdan toplantıya’ yaklaşımı tercih edilebilir,” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap