FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur?

FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur?

Uzmanlar daha fazla ‘bank run’ öngörüyor. Pekala bu durumda merakla beklenen FED faiz kararı ne olacak? Bu gelişmeler ışığında analist Akash Girimath, BTC, XRP ve ETH’nin teknik fotoğrafını yorumluyor.

FED faiz artışına gidecek mi?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD bir bankacılık krizine daha şahit oldu. Bu ortamda uzmanlar, Fed faiz artırımı devam ederse daha fazla ‘bank run’ olacağını öngörüyor. Bu ortada, piyasadaki genel konsensüs 25 baz puanlık bir faiz artışı istikametinde. Birebir durum, iştirakçilerin yaklaşık %89 üzere ezici bir çoğunluğunun 25 baz puanlık bir faiz artışı lehinde oy kullandığını gösteren CME FedWatch Tool’a da yansıyor.

İlgili haberlerde, Fed swapları Mayıs ayındaki FED faiz artışının akabinde Haziran ayında bir duraklama mümkünlüğünün neredeyse üçte ikisine işaret ediyor. Fed Lideri Jerome Powell, faiz oranlarını artırma kararına ait açıklamayı Çarşamba günü TSİ 18:00’de yapacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur? 1

Kripto analisti Akash Girimath’a nazaran, Bitcoin fiyatı, Ethereum ve Ripple dahil olmak üzere birtakım altcoin kesimlerini olumsuz etkileyen alım baskısının eksikliğini gösteriyor. Lakin yaklaşan makroekonomik olaylar, BTC için yönelimsel eğilimi çerçevelemeye ve yelkenlerine rüzgar koymaya yardımcı olmada kilit ehemmiyete sahip. Analiste nazaran Powell’ın şahin duruşu kısa vadede düşüş eğilimli bir kamçıya neden olabilir. Lakin enflasyondan korunma anlatısı son kere olduğu üzere patlarsa, BTC ve daha büyük kripto ekosistemi boğaları görecek.

Bitcoin, ağır satış baskısıyla karşı karşıya

BTC, yaklaşık iki haftadır 29.630 dolar ile 30.480 dolar ortasındaki ayı eğilimini aşmak için çaba ediyor. Bu heyetimin son tekrar testi hafta sonu oldu. Bu da % 5.80’lik bir düşüşe yol açtı. Bu düşüş görünümünün FED faiz oranı kararına ve FOMC’a kadar devam etmesi olası. Bu olayın Bitcoin fiyatı için güçlü bir yansıyı tetiklemesi mümkün.

Aşırı şahin bir duruş, Bitcoin üzere riskli varlıklar için teknik olarak düşüş manasına geliyor. Kısa vadede BTC’nin düşüşe geçmesi muhtemel. Lakin enflasyondan korunma anlatısı ilgi görürse traderlar uzun vadede başkan kriptonun yükselmesini bekleyebilir. Bu türlü bir durumda, Bitcoin fiyatının 35.000 dolar pürüzünü yine test etmesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur? 2BTC 1 günlük grafik

Öte yandan, Bitcoin fiyatının Fed faiz kararına ya da FOMC konferansına reaksiyon vermemesi ve ralli yapması, itimat eksikliğine işaret edecektir. Bu türlü bir durumda BTC’nin 25.000 dolar düzeyine kadar düşmesi ihtimal dahilinde.

Ethereum fiyatı bir kukla olmaya devam ediyor

ETH fiyat hareketleri, bariz nedenlerden dolayı Bitcoin fiyatıyla birebir çizgide kaldı. ETH, Nisan ayının ikinci haftasında elde ettiği çıkarları geri aldı. Bitcoin ile korelasyonuna karşın, üç günlük grafikteki düşüş eğilimi, ETH fiyatının son iki haftada %15 oranında düşmesinin nedenlerinden biri.

Bununla birlikte, üstte belirtilen görünüm Bitcoin fiyatı için gerçeğe dönüşürse, ETH’nin BTC’yi takip etmesi mümkün. Böylelikle 2.200 dolar pürüzünü ve akabinde 2.543 dolar blokajlarını etiketlemesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur? 3ETH 3 günlük grafik

Ethereum fiyatının görünümü büyük ölçüde Bitcoin fiyatına bağlı kalmaya devam ediyor. ETH’nin 1.817 dolarlık dayanak tabanının üzerinde tutunamaması durumunda yükseliş senaryosunu geçersiz olur. Bu türlü bir durumda ETH’nin, 1.478 dolardan 1.564 dolara uzanan düzeylere yanlışsız kayması mümkünlük dahilinde.

Ripple fiyatı dönüm noktasında kalmaya devam ediyor

XRP fiyatı yükselişte kalmaya ve aşağıdaki grafikte olduğu üzere W modelini tamamlamaya çalıştı. Fakat, 0,532 dolar düzeyindeki sert ret yükseliş trendini duraklattı. Ayrıyeten, satış baskısındaki artışın, XRP’yi 0,426 dolar takviye düzeyini yine test etmek için düşürmesi mümkün.

Bitcoin fiyatı bir ralli başlatırsa, Ethereum ve Ripple fiyatının da onu takip etmesi olası. Bu türlü bir durumda, XRP fiyatı %26 oranında artması mümkün. Böylelikle, 0,532 dolardaki direnç düzeyini aşmaya çalışması beklenen. Bu mahzurun başarılı bir biçimde aşılması, XRP’nin 0,609 dolar bariyerini tekrar test etmesinin yolunu açacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur? 4XRP 3 günlük grafik

XRP fiyatı için yükseliş görünümü ne olursa olsun, SEC vs Ripple davasındaki bir başarısızlık, token’ın performansı üzerinde önemli bir tesire sahip olacaktır. Ripple fiyatı 0,426 dolar takviye düzeyini bir pürüze dönüştürürse, yükseliş görünümünü geçersiz olur. Ayrıyeten, potansiyel olarak % 30 oranında düşerek 0,288 dolardaki düşük aralığı görmesi mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap