Fed faiz kararı bekleniyor: Bitcoin ve kripto paralar nasıl etkilenecek?

Fed faiz kararı bekleniyor: Bitcoin ve kripto paralar nasıl etkilenecek?

Paylaş
BTC Piyasası: Fed faiz kararı bekleniyor: Bitcoin ve kripto paralar nasıl etkilenecek?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı bu akşam açıklanacak. Aralık ayındaki Fed toplantısının tutanaklarının açıklanmasının ardından faiz artırımı da yüksek sesle dile getirilmiş ve bu durum, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda önemli düşüşler yaşanmasına neden olmuştu.

Enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu gibi ABD de enflasyonla ilgili ciddi sorunlar yaşıyor. Rakamlar her ay rekor kırarken, faiz artışıyla birlikte enflasyona karşı mücadele edilmesi bekleniyor. Uzmanlar ise faiz artışının 25 baz puan olacağı şeklinde yorumlarda bulunurken, faiz artışı olmamasının ciddi bir sürpriz olacağını belirtiyorlar. 50 baz puanlık artış da seçenekler dahilinde.

Bitcoin ve kripto paralar nasıl etkilenecek?

Fed’in faiz artırımı ilk etapta Bitcoin’de bir düşüş getirebilir. Aralık ayındaki Fed toplantı tutanaklarında, Mart ayında faiz artırımı yapılması gerektiği yönünde yapılan değerlendirmeler, Bitcoin’in yaklaşık 3 aydır düşüş yaşamasına sebep olmuştu. Bitcoin’deki düşüşün sertleşmesi altcoin’leri daha fazla etkilemişti. ABD Merkez Bankası, 2018’den bu yana faiz artırmıyor.

Powell konuşacak

Faiz kararı TSİ 21’de açıklanacak. 21.30’da ise Fed başkanı Jerome Powell, kısa ve uzun vadeli plânlarından bahsedecek ve medya mensuplarının sorularını yanıtlayacak. Powell’ın bütçe daraltılmasıyla ilgili de detaylar vermesi ve 2022 ile 2023 yıllarında olması muhtemel diğer faiz artırımıyla ilgili yol haritasını göstermesi bekleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap