FDIC bu yılın “öncelikli başlıkları”na kripto para risklerini de ekledi

FDIC bu yılın “öncelikli başlıkları”na kripto para risklerini de ekledi

Paylaş
Uzman Coin: FDIC bu yılın “öncelikli başlıkları”na kripto para risklerini de ekledi

ABD Mevduat Sigorta Kurumu, hızlı şekilde gerçekleşen kripto para entegrasyonunun çeşitli güvenlik riskleri oluşturabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla kurum 2022 yılı için öncelik verdiği konulara kripto paraların barındırdığı riskleri de dahil etti.

FDIC’den yapılan açıklamada yaşanan hızlı benimsenmenin teşkil ettiği risklere değinildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu tür faaliyetlerin güvenli ve sağlam bir şekilde yürütülebilmesi için şirketler, kripto varlıkların tüketici korunması konusunda getirdiği risklerle ilgili bankacılık endüstrisine sorgulanmayacak kalitede rehberlik etmelidirler.”

FDIC yaptığı açıklamada ayrıca kendi kurumları, Fed ve Para Kontrol Ofisi (OCC) arasındaki işbirliğini de övdü ve kurumlar arası çalışmaların önemine değindi.

Geçen yılın Ekim ayında, önceki FDIC başkanı Jelena McWilliams da, kurumun kripto paralar ile bankacılık endüstrisinin kesişimi için açık ve net rehberlik oluşturmaya odaklandığını söylemişti. McWilliams, ayrılmadan önce çalışma arkadaşlarıyla FDIC’nin kripto para düzenlenmesine ilişkin rolü konusunda ciddi görüş ayrılıkları yaşamıştı. McWilliams, ayrılırken bu görüş ayrılıklarına ise değinmemişti. 5 Şubat itibariyle şu anda hala bu koltuğa Gruenberg sahip çıkıyor.

FDIC’nin “öncelikler listesi”nde kripto paraların teşkil ettiği riskler dışında iklim değişikliğinin yol açtığı finansal risklerin ele alınması da bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap