FBI Uyardı: Milyonluk Bitcoin Satılabilir! Düşüş Bekleniyor

FBI Uyardı: Milyonluk Bitcoin Satılabilir! Düşüş Bekleniyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FBI Uyardı: Milyonluk Bitcoin Satılabilir! Düşüş Bekleniyor

ABD’nin ünlü soruşturma ofisi FBI, Lazarus Group’un piyasaya 40 milyon dolar kıymetinde Bitcoin boşaltabileceğini raporladı. Federal Soruşturma Ofisi bugün hacker kümesi ile irtibatlı ve yüklüce dolu 6 cüzdan tespit etti.

FBI, satışa hazır 6 Bitcoin cüzdanı keşfetti: Şirketleri uyardı

23 Ağustos’ta FBI, Kuzey Kore devlet dayanaklı hack kümesi Lazarus’a bağlı 6 Bitcoin cüzdanı işaretledi. Bu cüzdanlarda, bilhassa geçen yıl çeşitli hack teşebbüslerinden ele geçirilen 40 milyon dolar bedelinde 1.580 BTC bulunuyor. Bu fonlar şu anda aşağıdaki Bitcoin adreslerinin denetiminde.

  1. 34VXKa5upLWVYMXmgid6bFM4BaQXHxSUoL
  2. 39idqitN9tYNmq3wYanwg3MitFB5TZCjWu
  3. 3AAUBbKJorvNhEUFhKnep9YTwmZECxE4Nk
  4. 3LU8wRu4ZnXP4UM8Yo6kkTiGHM9BubgyiG
  5. 3NbdrezMzAVVfXv5MTQJn4hWqKhYCTCJoB
  6. 3PjNaSeP8GzLjGeu51JR19Q2Lu8W2Te9oc

Satabilirler

FBI ayrıyeten, kripto şirketlerini, Lazarus Group ile ilişkili fonların hareketinin, satmak istediklerinin bir işareti olabileceği konusunda uyardı. Federal soruşturma kurumu, kripto şirketlerinden altı BTC cüzdanına dikkat etmelerini istiyor. Fonların rastgele bir hareketini takip etmek için Blockchain bilgilerini kullanmalarını tavsiye ediyor. Resmi açıklamaya nazaran:

Özel kesim kuruluşları bu adreslerle bağlı Blockchain datalarını incelemeli ve direkt adreslerle yapılan yahut bu adreslerden türetilen süreçlere karşı muhafaza konusunda dikkatli olmalıdır.

Ulaş Utku Bozdoğan: FBI Uyardı: Milyonluk Bitcoin Satılabilir! Düşüş Bekleniyor 1

Geçtiğimiz 24 saat boyunca FBI, yüz milyonlarca dolar fiyatında çalınan kripto para ünitesinin hareketlerini yakından izledi. Kuzey Kore’nin, TraderTraitor’a bağlı operatörleri aracılığıyla, 40 milyon dolar kıymetindeki şaşırtan Bitcoin rezervlerini tasfiye etmek için harekete geçebileceğinden şüpheleniliyor. 40 milyon dolarlık Bitcoin, 16 milyar dolarlık günlük süreç hacmine nazaran epeyce küçük bir ölçü. Tekrar de, satış haberlerinin yaygınlaşması kaygıları körüklemek için kâfi olabilir.

Bitcoin piyasasında Lazarus Group tehlikesi

Bu ortada, Kuzey Koreli siber cürüm örgütü, yıllar içinde milyarlarca dolar kıymetinde kripto para ele geçirdi. TRM Labs’ın raporuna nazaran, 2018’den bu yana yaklaşık 2 milyar dolar bedelinde kripto para çaldılar. Geçen yıl sırf 1 milyar dolar pahasında coin çalıp, 2022’de en etkin kabahat örgütü oldular.

2022’de, DeFi platformlarına yönelik büyük istismarlar meydana geldi. Lazarus Group, Horizon köprüsü ve Ronin Köprüsü’ndeki 625 milyon dolarlık hırsızlığın ardındaki küme olarak belirlendi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Ronin Hack Olayı, o vakitler altcoin piyasasına sert bir darve vurmuştu.

Ulaş Utku Bozdoğan: FBI Uyardı: Milyonluk Bitcoin Satılabilir! Düşüş Bekleniyor 2

Kripto irtibatlı hack teşebbüsleri, platformlardaki güvenlik açıkları nedeniyle artsa da, ledger teknolojisi sayesinde izlenmesi mümkün. FBI ve kripto şirketleri, bu cins cürümleri önlemek için işbirliği yaparak fonları dondurdu. Bilhassa Huobi ve Binance, Kuzey Kore ile ilişkilendirilen 1,4 milyon dolarlık Bitcoin dondurdu. Emsal biçimde, Harmony atağıyla ilişkilendirilen 63 milyon dolarlık varlık da kripto borsaları tarafından dondurulmuştur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap