FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Meskenine Baskın Yaptı!

FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Meskenine Baskın Yaptı!

Paylaş
BTC Piyasası: FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Meskenine Baskın Yaptı!

New York Times’ın bahisle ilgili bilgi sahibi iki bireye dayandırdığı haberine nazaran, FBI Perşembe sabahı eski FTX yöneticisi Ryan Salame’nin Washington’daki konutunda bir arama gerçekleştirdi. Kripto para borsası FTX’in iflas müracaatında bulunmasından ve Bankman-Fried’in CEO’luktan istifa etmesinden günler evvel Salame, Bahamalar Menkul Değerler Komisyonu’na FTX Digital Markets’ta tutulan müşteri varlıklarının Alameda’ya aktarılmış olabileceğini bildirdi.  İşte detaylar…

Kripto borsası FTX’in yöneticisinin meskenine baskın

The New York Times’ın haberine nazaran Perşembe günü FBI FTX’e yönelik harekete geçti. İflas eden kripto para borsası FTX’in eski yöneticilerinden Ryan Salame’nin Washington D.C.’deki konutunda arama yaptı. Daha evvel FTX’in Bahamalar operasyonunu yöneten Salame, artık spot ışığının altında. Salame, kripto borsasının çöküşüne ait devam eden soruşturmanın bir kesimi olarak soruşturma altında. Yetkililer, Salame’nin geçen yılki orta seçimler sırasında yaptığı 24 milyon dolarlık siyasi bağışları araştırıyor. Ayrıyeten eski FTX çalışanları tarafından bağışlanan 90 milyon doların birçoklarının müşteri fonlarından alındığını tez ediyor. Buna Cumhuriyetçi Temsilci George Santos’un kampanyası da dahil.

BTC Piyasası: FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Meskenine Baskın Yaptı! 1

Salame’nin, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research‘ten 87 milyon dolar ikramiye ve kredi aldığı bildirilmekte. Hasebiyle Salame’nin serveti kripto piyasasındaki patlama sırasında değerli ölçüde arttı. FTX’in Kasım ayında çökmesinin akabinde Wall Street Journal tarafından elde edilen mahkeme evrakları, FTX Digital’in o zamanki lideri Salame’nin Bahamalı yetkilileri Alameda’nın ziyanlarını karşılamak için müşteri fonlarını kullanarak kripto para borsasına ihbar ettiğini ortaya koydu.

Siyasetçilere milyonlarca dolarlık bağış

The New York Times’ın haberine nazaran savcılar, Bankman-Fried’in 2021 yılında şirkete katılan Salame de dahil olmak üzere yöneticileri, şirketi ismine vekil olarak hareket etmeleri ve hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adaylara on milyonlarca dolar bağışta bulunmaları için işe aldığını tez ediyor. FTX’in geçen yıl iflas etmesinin akabinde çıktığı kelamda “PR turu” sırasında bağış açıklamaları dikkat çekmişti. Bu noktada Bankman-Fried bir röportajda her iki partiye de yaklaşık birebir ölçüde bağış yaptığını söyledi.

BTC Piyasası: FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Meskenine Baskın Yaptı! 2

“Cumhuriyetçilere yaptığım bağışların hepsi gizliydi” diyen Bankman-Fried, politik bağışlarından bahsetti. ABD Yüksek Mahkemesi’nin Citizens United davasında şirketlerin ve sendikaların siyasi bağışlarının korunduğunu açıkladı. Bunun da siyasette “şirket parasına” ait kaygıları artırdığını belirtti. “Pratikte hiç kimse birisinin sahiden karanlık [para] verdiği fikrini kavrayamaz” dedi ve kamu reaksiyonundan kaçınmak için bağışları gizlediğini ekledi. FTX, çöküşünden evvel 32 milyar dolar kıymetindeydi. Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried müebbet mahpus cezasıyla karşı karşıya. Cürümleri ise kara para aklama, komplo kurma ve banka dolandırıcılığı olarak karşımıza çıkıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap