FASB’tan Kripto Paralar İçin Kritik Adım: XRP Avukatı Beğendi!

FASB’tan Kripto Paralar İçin Kritik Adım: XRP Avukatı Beğendi!

Paylaş
BTC Piyasası: FASB’tan Kripto Paralar İçin Kritik Adım: XRP Avukatı Beğendi!

Çarşamba günü, muhasebe standartlarını belirlemekten sorumlu ABD organı, kripto paralar için kıymetli bir adım attı. Bu doğrultuda Finansal Muhasebe Standartları Heyeti (FASB), yeni muhasebe yönergeleri getirmek üzere oybirliğiyle karar aldı.

Kripto paralar “Gerçeğe Uygun Değerde” raporlayacak!

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere FASB, şirketlerin kripto paraları gerçeğe uygun kıymetleri üzerinden raporlamalarına yönelik bir sonraki adımı attı. Bu, varlıkların en aktüel pahasını yansıtmak için tasarlanmış bir yaklaşım. Daha evvel geçerli olan model, varlığın satışına kadar varlık bedelindeki artışları değil, sırf düşüşleri yansıtıyordu. Güncelleme, kripto varlıklarını gerçeğe uygun kıymetten ölçmeyi getiriyor. Böylelikle, bedeldeki hem artışları hem de düşüşleri yakalamayı amaçlıyor. FASB bunu yaparken, bir işletmenin finansal durumunun daha hakikat bir fotoğrafını sağladığını söylüyor.

Değişiklik ayrıyeten, kripto varlıklarının tipleri ve değişimleri hakkında detaylı açıklamalar yapılmasını gerektiriyor. Buradaki maksat, karmaşıklığı azaltmak ve yatırımcıların gereksinimlerine daha âlâ ahenk sağlamak. Şirketlerin bu gerçeğe uygun paha kurallarını 15 Aralık 2024 tarihinden sonra başlayan mali yıllarda uygulamaları gerekecek. Takvim yılını takip edenler bunları 2025’te benimseyecek. Bununla birlikte, şirketlerin sahip oldukları kripto paralar için bu kuralları çabucak uygulaması mümkün.

BTC Piyasası: FASB’tan Kripto Paralar İçin Kritik Adım: XRP Avukatı Beğendi! 1Güncellemeden evvel, muhasebe kuralları sırf kriptonun bedelindeki düşüşü yansıtıyordu. BTC fiyatı. Kaynak: CoinMarketCap

FASB 2017’den bu yana kripto paralar için kurallar oluşturulması istikametindeki üç talebi geri çevirdi. Bununla birlikte Konsey, Tesla ve MicroStrategy üzere büyük şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamasıyla duruşunu değiştirdi.

Yeni kurallar NFT’leri ve stablecoin’leri kapsamayacak

Yeni kılavuz prensipler, bilhassa değiştirilebilirlik ve kriptografi için belli kriterleri karşılayan kripto paraları ele alacak. Bununla birlikte, Non-Fungible Token’ler ve stablecoin’ler buna dahil olmayacak. Büyük Dörtlü muhasebe firmaları da dahil olmak üzere kimi kuruluşlar, cross-chain takaslarını kolaylaştıran ‘wrapped’ tokenlerin dahil edilmesini savunurken, FASB üyeleri kuralların kapsamını genişletmeden evvel daha fazla piyasa verisi beklemeye karar verdi.

Teklifler birinci olarak 23 Mart 2023 tarihinde geldi. Teklif evrakına nazaran, paydaşların geri bildirimlerine karşılık olarak, kripto paralar için muhasebeleştirme “Kurul için en değerli öncelik olmalıdır.” denildi.

BTC Piyasası: FASB’tan Kripto Paralar İçin Kritik Adım: XRP Avukatı Beğendi! 2

XRP avukatı: Bu kripto paralar için çok kıymetli bir hamle!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) davasında binlerce XRP token sahibini temsil eden avukat John Deaton, FASB muhasebe kuralları teşebbüsünü birinci bakışta çok değerli bir gelişme olarak nitelendirdi. Lakin avukat, uzun vadede MicroStrategy üzere şirketlerin bilançolarında kripto paralardan bahsetmeye açık olup olmayacaklarını görmek istiyor. Bu bağlamda Deaton, şu yorumu yapıyor:

Kağıt üzerinde bu çok değerli. MicroStrategy dışındaki şirketlerin BTC’yi bilançolarında tutmalarına nitekim kapı açıp açmayacağını göreceğiz. Bunu bir spot ETF ile birleştirirseniz, iğne yerinden oynayabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap