Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den Dogecoin’e takviye açıklaması

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den Dogecoin’e takviye açıklaması

Paylaş
BTC Piyasası: Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den Dogecoin’e takviye açıklaması

Investing.com – Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin’in Dogecoin‘e ilgisi devam ediyor. En popüler şaka temalı kripto varlık olan Dogecoin hakkında konuşan Buterin, Dogecoin Vakfının kripto varlık üretim sürecini PoS (Proof of Stake – hisse ispatı) konsensüsüne taşımak için çaba sarf ettiğini ve kendisinin de onlara yardım ettiğini doğruladı.

Bilindiği gibi Ethereum ağı da uzun zamandır PoW (iş ispatı) konsensüsünden PoS (hisse ispatı) konsensüsüne geçme sürecinde. Vitalik Buterin ise daha önce ETH 2.0 olarak adlandırılan bu sürecin en önemli savunucularından biri. Dogecoin de Ethereum ağı gibi hisse ispatı konsensüsüne geçişi gerçekleştirmek isteyen bir proje ve bu konuda Ethereum kurucusunun yardımına ihtiyaç duyduklarını dile getirmişlerdi.

PoS (Hisse İspatı) konsensüsünün avantajları neler?

Kripto para üretiminde kullanılan en önemli iki yöntem olan PoS ve PoW sistemi hakkında karışık görüşler söz konusu. Her ne kadar birçok proje, PoS konsensüsüne geçme niyetinde olsa da bazı endüstri katılımcıları PoS’un güvenlik açısından daha zayıf bir sistem olduğunu iddia ediyor. 

Diğer yandan dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, PoW yöntemiyle üretiliyor. En büyük kripto paranın madenciliği için ise bir konsensüs değişikliği gündemde değil. PoW’a yönelik eleştiri ise bu yöntemle sadece büyük madencilere avantaj sağlaması. Dogecoin Vakfı, bu noktada PoS yönteminde tüm aktif kullanıcıların gelir elde edebileceği konusuna vurgu yapıyor.

PoS konsensüsünün diğer bir avantajı ise çok az miktarda enerjiye ihtiyaç duyulması. Bu yüzden bu kripto para üretim şekli, çevre dostu bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Zira son yıllarda başta Bitcoin madenciliği olmak üzere yüksek enerji kullanılarak üretilen kripto paralar, birçok ülkede otoritelerin eleştiri oklarına maruz kaldı ve bazıları madenciliğin yasaklanması konusunda girişimlerde bulundu.

Dogecoin Vakfı bu yıl daha aktif olmak istiyor

Konsensüs değişikliği planı dışında Dogecoin Vakfı, kripto para endüstrisine daha fazla yayılmak için çeşitli planlara sahip. 

Bu projeler arasında son günlerde popüler hale gelen oyna-kazan oyunlarına DOGE entegrasyonu sağlamak, ödeme platformlarında kullanımı artırmak ve eğitim içeriklerine sahip bir platform oluşturmak bulunuyor.

DOGE fiyatında son durum

DOGE, Ocak ayının ikinci yarısında sert satışlar gördükten sonra ortalama 0,13 dolar seviyesinde denge buldu. Kısa vadeli fiyat hareketlerine bakıldığında DOGE/USD’nin 0,135 – 0,143 dolar dar bandında yatay hareket ettiği görülüyor. 

Dogecoin, son 24 saatte yüzde 1,33 oranında değer kazanımıyla sabah saatlerinde 0,14 dolar seviyesinde bulunuyordu. 18,61 milyar dolar sermaye değerine sahip projenin tokeni, kripto para sıralamasında 11. sırada yer alıyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap