Ethereum’un Holesky testnet’i başlatılamadı

Ethereum’un Holesky testnet’i başlatılamadı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum’un Holesky testnet’i başlatılamadı

Ethereum geliştiricileri, yeni testnet Holesky’ı başlatamadı. Geçen yıl bu tarihlerde gerçekleştirilen Merge yükseltmesinin yıldönümü kutlaması olarak planlanan ağ, başarısız oldu.

Bazı doğrulayıcılar, ağı manuel olarak başlatabilse de Ethereum çekirdek geliştiricileri, ağın genesis evraklarından birinde yanlış yapılandırma bulunduğunu söyledi.

Geliştiriciler lansmanı iki hafta ertelemeye karar verdi.

Bu tip bir başarısızlık, geçtiğimiz yıl boyunca Merge ve Shapella üzere değerli yükseltmeleri sıkıntısız bir biçimde gerçekleştiren Ethereum için az bir durum.

Bitcoin’den çabucak sonra ikinci en büyük blokzincir olan Ethereum, bilgisayar gibisi birçok fonksiyon gerçekleştiren ve akıllı kontratları destekleyebilen ağlar ortasında en büyüğü.

Geliştiriciler Goeli’yi kullanmaya devam edebilir

Testnet’ler, ağların ana blokzincire entegre edilmeden evvel süreçlerin simüle edilmesi ve uygulamaların test edilmesi için kullanılan klonlardır. Ethereum geliştiricileri, Holesky’ı blokzincirin mevcut testnet’lerinden biri olan Goerli’nin yerini alması için yarattı.

Goerli testnet, geliştiricilerin ağ üzerindeki testlerine devam edebilmeleri ismine yayında kalıyor. Goerli’nin 2024’ün başında durdurulması planlanıyor.

Mainnet’e kıyasla iki kat daha fazla doğrulayıcının ağa katılmasına müsaade verecek olan Holesky’ın, Ethereum’daki ölçeklendirme sıkıntılarını hafifletmesi bekleniyor.

Ethereum Foundation mühendisi Parithosh Jayanthi, “Ağı bir düzeltmeyle tekrar canlandırmak mümkün lakin yıllarca devamlılık sağlayacak yeni bir başlangıç yapmanın daha pak sonuçlar vereceğini düşünüyoruz.” dedi.

Holesky, Ethereum’daki bir sonraki hard fork olan Dencun açısından da kritik bir ehemmiyet taşıyor. Ağda blokzinciri ölçeklendirmeyi amaçlayan protoko-danksharding özelliğinin eklenmesi bekleniyor. Jayanthi’ye nazaran Holesky’ın lansmanında yaşanan tökezleme, Dencun’ın zamanlamasını etkileyecek üzere görünmüyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap