Ethereum’da “Birleşme” öncesi son test ağı Kiln başlatıldı

Ethereum’da “Birleşme” öncesi son test ağı Kiln başlatıldı

Paylaş
Uzman Coin: Ethereum’da “Birleşme” öncesi son test ağı Kiln başlatıldı

“Ethereum 1.0” olarak bilinen ancak vakfın “yürütme katmanı” olarak adlandırdığı iş kanıtı blok zinciri sisteminden, “Ethereum 2.0” olarak bilinen “Birleştirme (merge)” yani Hisse Kanıtı sistemine geçiş öncesi son test ağı olması beklenen Klin başlatıldı.

Klin’in sorunsuz tamamlanması durumunda, tüm test ağlarının güncellenmesine geçilecek ve ardından “Birleşme”nin adımları atılmaya başlanacak.

Tek bir hata var

Kiln’deki gidişatın büyük oranda sorunsuz gittiğini belirten geliştirici Beiko, sadece tek bir doğrulayıcının blok üretemediğini ve bu sorunla ilgilendiklerini belirtti.

“Tarih belli değil. Lütfen dikkat edin”

Ethereum Vakfı’ndan da konuyla ilgili açıklama yapılırken, Ethereum tutan yatırımcıların hiçbir işlem yapmak zorunda olmadıkları belirtildi ve tarihle ilgili bir de uyarı yapıldı:

“Hisse kanıtı geçişi için herhangi bir tarih belirlenmemiştir. Böyle bir iddiada bulunan kaynaklar dolandırıcılıktır. Lütfen bu konuya dikkat edin. Güncellemeler sadece Ethereum Vakfı sayfasında paylaşılacaktır. Ethereum yatırımcıları, hiçbir işlem yapmak zorunda değildir. Ancak Kiln’i denemek istiyorsanız bunu yapın. Olabildiğince fazla topluluk üyesinin Kiln’i denemesini istiyoruz. Öte yandan hatırlatmak isteriz ki, doğrulayıcıların, stake ettikleri ETH’leri çekme hakları yoktur. Birleşme, Ethereum’un en karmaşık güncellemesidir. Beacon Zinciri’nde para çekme işlemleri, Birleşim’den sonraki ilk yükseltmeden itibaren geçerli olacaktır.”

10’ar milyon ETH kilitlemişlerdi

Bilindiği üzere, Ethereum’da “Birleşme” öncesinde, stake yapmak isteyenler ETH 2.0 Yatırma Sözleşmesi’ne 10’ar milyon Ethereum kilitlemişlerdi. Kilitlenen Ethereum’lar açık piyasada kullanılamadığı için dolaşımdaki Ethereum sayısı da ciddi şekilde azalmış ve fiyatta da yükseliş gelmişti. Ethereum ağında yaşanacak olan “Birleşme” resmen başlatıldığı zaman da blok başına çıkarılan Ethereum sayısı 2 adet azalacak. Bu da arz üzerinde fazladan bir baskı yaratacak.

Neden Kiln?

Öte yandan bu test ağında Kiln isminin seçilmesiyle ilgili de Ethereum Vakfı’nın açıklamasında bir bilgilendirme yapıldı. Daha önceki test ağının adı Kintsugi’ydi. Çömleklerin kırılıp, daha sonra kırılan yerlerin altın ile tamir edilmesi ve ürününü daha dayanlıklı ve daha güzel görünecek hale getirilmesi sanatına verilen ad olan Kintsugi’den sonra Kiln seçildi.

Kiln, yüksek ısıda çalışan fırın anlamına geliyor. Bu fırınlarda, kil, toprak ve çamur gibi maddeler ısıtılarak çömlek ve tuğla gibi çok daha dayanıklı ve sert maddeler üretiliyor. İşte Ethereum’un Kintsugi’den sonra Kiln’e geçmesi de bu şekilde tasvir ediliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap