Ethereum süreç fiyatları, son 6 ayın düşük düzeylerinde

Ethereum süreç fiyatları, son 6 ayın düşük düzeylerinde

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum süreç fiyatları, son 6 ayın düşük düzeylerinde

Investing.com – Ethereum ağındaki işlem ücretleri, Ağustos ayı seviyelerine gerileyerek son 6 aydır görülen en düşük seviyelere indi. Ancak bu seviyelerde bile diğer ağlara göre pahalı kalmaya devam ediyor.

Son verilere göre Ethereum işlemlerinin bir haftalık ortalama maliyeti 11 dolar seviyesinde bulunuyor. 2021 sonunda 55 dolar seviyelerinde bulunan Ethereum işlem ücretleri yılbaşından bu yana düşmeye devam ediyor. Güncel durumda ise 2021 Ağustos ayındaki ücretlere geri dönülmüş durumda. 

Ethereum işlem ücretleri neden düşüyor?

Ethereum gas ücreti olarak da bilinen işlem ücretleri 2021 yılının son çeyreğine kadar düşük seviyelerde kaldıktan sonra uzmanlar, işlem ücretlerinin NFT ve merkezsiz finans (DeFi) pazarlarındaki işlem hacmindeki artışa bağlı olarak yükseldiğine vurgu yapıyor. Yeni yıl ile birlikte Ethereum ağının hakim olduğu bu iki alana olan talebin azalması Ethereum işlem ücretlerinde de bir düşüşe neden oluyor. 

Etherscan verileri, düşük hızlı bir onay için gaz ücretlerinin 22 Gwei’ye (0,000005181 dolar) ve yüksek hızlı bir onay için 24 Gwei’ye (0,000005652 dolar) mal olduğunu gösteriyor.

NFT ve DeFi pazarına olan ilginin düşüşünün yanında genel kripto para piyasaları da yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 20’nin üzerinde bir değer düşüklüğü gördü. Bu durum işlem ücretlerinin piyasa ile uyumlu hareket ettiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. 

2021 yılında Ethereum ağında NFT ve merkezsiz finans (DeFi) sektörleri hızla büyürken ağ, aşırı yüksek gas ücretleri nedeniyle piyasa katılımcılarının yoğun eleştirilerine maruz kalmıştı. 

Yılbaşından bu yana ise en büyük NFT pazarlarında düşük işlem hacmi dikkat çekiyor. Diğer yandan Ethereum ağının hakim olduğu DeFi sektöründe 2022 yılı başında 240 milyar dolara yakın kilitli toplam değer bulunurken bugün bu değerin 199 milyar dolar gerilediği görülüyor.

Ethereum (ETH) fiyatı ne durumda? 

Ethereum (ETH), dün 2.750 dolar kadar yükseldikten sonra akşam saatlerinde başlayan satışlarla şu an 2.580 – 2.600 dolar bandına kadar gerilemiş durumda. Ethereum fiyatı, gün içi işlemlerde düşük hacimde yatay harekete sahipken dünkü kazanımların geri verildiği görülüyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap