Ethereum süreç fiyatları düşüşte: ETH fiyatı nasıl etkilenir?

Ethereum süreç fiyatları düşüşte: ETH fiyatı nasıl etkilenir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum süreç fiyatları düşüşte: ETH fiyatı nasıl etkilenir?

Ethereum ağının ortalama süreç fiyatı, zincir içi aktivitenin azalmasıyla birebir vakte denk gelecek formda yıllık en düşük düzey olan 1,15 dolara geriledi. Düşen ağ faaliyeti ve süreç fiyatı, ETH’nin arzının deflasyona dönmesine neden oldu.

Peki bu düşüş ETH fiyatı açısından ne söz ediyor?

Blockchain analitik firması Santiment, Ethereum ağındaki süreç fiyatlarının geçen Aralık ayından bu yana en düşük düzey olan süreç başına 1,15 dolara düştüğünü açıkladı. Bilhassa bu düşüşün, ETH arzının enflasyonist bir evreye geri döndüğü vakit meydana geldiği vurgulandı.

Ethereum ortalama süreç fiyatı düşüyor

Ethereum’un süreç fiyatlarındaki düşüş, ağ faaliyetlerinde son periyotta yaşanan düşüşe bağlandı. Bağlam sağlamak için, 21 Eylül’de Binance, çeşitli cüzdanlar ortasında rutin varlık konsolidasyonu gerçekleştirirken ağın ortalama süreç fiyatını 10 doların üzerine çıkardı.

Bu süreçler yılın başlarında, meme coin çılgınlığının ya da NFT alım satım hacimlerinin tepede olduğu bir devirde gerçekleşmiş olsaydı ağ fiyatları üzerindeki tesirlerinin daha az bariz olabileceği belirtildi.

Ayrıca Binance’in hareketleri gaz fiyatlarını değerli ölçüde etkiledi, zira olayla tıpkı vakte denk gelen öbür kıymetli bir ağ faaliyeti olmadı. Bu durum, Ethereum’un ağ faaliyetlerinin mevcut piyasa şartlarına cevap olarak soğuduğunun altını çizmiş oldu.

Piyasa gözlemcileri ağ aktivitesindeki bu düşüşü Ethereum için potansiyel bir müspet hareket olarak yorumladı. Santiment, azalan Ethereum fiyatlarının sıklıkla artan ağ kullanımıyla uyumlu olduğunu belirtti. Ayrıyeten bu durumun ETH’nin fiyatını potansiyel olarak artırabileceği ve piyasa kıymetinin toparlanmasına katkıda bulunabileceği şu halde söz edildi:

“Ethereum ağ fiyatları, süreç başına yalnızca 1,15 dolar ile 2023’ün en düşük düzeyine geriledi. Tarihi olarak, ETH’nin deveranı daha uygun hale geldikçe kullanımın artmaya başladığını görüyoruz. Artan yarar daha sonra piyasa pahası düzeylerinin toparlanmasına yol açabilir.”

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum süreç fiyatları düşüşte: ETH fiyatı nasıl etkilenir? 1

ETH ağı enflasyona dönüşüyor

Ethereum ağ fiyatlarının yılın en düşük düzeyine inmesiyle birlikte, daha az token yakıldığı için dijital varlık enflasyonist hale geldi. Ultrasoundmoney’e nazaran son yedi gün içinde Ethereum’un arzı 6.371 ETH arttı.

Blockchair’ın baş geliştiricisi Nikita Zhavoronkov, ETH’nin ağ fiyatları nedeniyle enflasyonist olduğunu açıkladı.

Zhavoronkov, “Etherleri yakması gereken Ethereum fiyatları her yerde var fakat Ethereum’da yok.” dedi.

Ethereum’un geçen yıl bir Proof-of-Stake algoritmasına geçmesi, arzını yakma yoluyla azaltmayı amaçlıyordu. Lakin ağ aktivitesindeki azalma bu yakma oranını engelledi. Tıpkı formda, katman-2 ağlarının çoğalması, ağ faaliyetlerinin birçoklarını giderek daha fazla görüyor ve ETH’nin ana ağını art plana itiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap