Ethereum süreç fiyatları 2023 yılının en düşük düzeyine geriledi

Ethereum süreç fiyatları 2023 yılının en düşük düzeyine geriledi

Paylaş
BTC Piyasası: Ethereum süreç fiyatları 2023 yılının en düşük düzeyine geriledi

Investing.com – Kripto sanayisinin en büyük akıllı kontrat ağı Ethereum’da günlük süreç fiyatı 8 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Son raporlara nazaran geçen hafta prestijiyle toplam fiyatlar yaklaşık 2,8 milyon dolar kıymetinde 1.719 ETH olurken 26 Aralık tarihinde bu yana en düşük meblağ olarak kaydedildi. CryptoQuant bilgileri, 5 Mayıs tarihinde 16.720 ETH ile ulaşan 2023 yılı tepesine nazaran toplam süreç fiyatının %90’a yakın oranda düştüğünü gösterdi. 

Ethereum ağı, geçtiğimiz yıl pay ispatı konsensüs modeline geçtikten sonra blok oluşumunda ve süreçlerin doğrulanmasında madencilerin yeni doğrulayıcılar aldı. Doğrulayıcılar ise Ethereum ağındaki süreç fiyatları ve süreçleri hızlandırmak için ek fiyat ödeyenler tarafından teşvik edilir. Bu noktada temel fiyat yakılırken Ethereum arzının azaltılması amaçlanır.

İşlem fiyatlarındaki düşüş katman-2 ağlarının aktifliğine bağlanıyor

Bunun yanında uzmanlar, süreç fiyatlarındaki düşüşü, Ethereum ekosisteminde kıymetli bir yere sahip olan katman-2 ağlarına bağlıyor. Buna örnek olarak Optimism ağını kullanan Coinbase’in katman-2 zinciri Base üzerinde geliştirilen Friend.tech platformu gösteriliyor. Friend.tech, 100 binden fazla kullanıcıya ulaştı ve Ağustos başındaki lansmanından bu yana 25 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Friend.tech, Optimism ve Arbitrum üzere Katman 2 platformları, Ethereum ana ağındaki tıkanıklığa bir tahlil olmak yanında süreç maliyetlerini düşürmek için geliştirilen ağlar olarak biliniyor.

IntoTheBlock dataları de bu görüşü desteklerken Optimism ana ağının Ağustos ayı ortasında 900 bin günlük süreç ile yeni bir tepeye ulaştığını gösterdi. Bunun yanında Optimism, rollup teknolojisi sayesinde Ethereum ana ağı ve katman-2 ağları ortasında süreç randımanı açısından en yüksek ikinci ağ oldu. 

Uzmanlar, Ethereum ana ağındaki süreç fiyatı düşüşünü ve ölçeklenebilirlik konusunda atılan olumlu adımları, Ethereum’un uzun vadede uygulanabilir ve kullanıcı dostu bir Blockchain ağı olma pozisyonunu güçlendirdiğine inanıyor. Ayrıyeten Ethereum ana ağa ile katman-2 ağları ortasındaki ahenk, memnuniyetle karşılanırken katman-2 tahlillerinin aktifliği arttıkça ana Ethereum ağının da daha fazla kullanıcı ve geliştirici çekebileceği düşünülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap