Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Kıymetindeki Cüzdanlar Boşaltıldı)

Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Kıymetindeki Cüzdanlar Boşaltıldı)

Paylaş
BTC Piyasası: Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Kıymetindeki Cüzdanlar Boşaltıldı)

Kripto paraların bir anda patladığı periyotta Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, kelam konusu kripto parayla birlikte kısa müddette devasa bir ün kazandı. Şimdi 29 yaşındaki Vitalik, bu süreçte gerek NFT, gerekse de kripto para etrafında dönen birçok tartışmanın da odağı olmuştu.

Fakat kripto fenomenimiz Vitalik Buterin, bu sefer tatsız bir olayla karşımızda. Cointelegraph’ın haberine nazaran Vitalik’in X (Twitter) hesabı erken saatlerde hack’lendi ve oltalamaya yönelik bir paylaşım yapıldı. Kelam konusu paylaşım, hesap geri alınır alınmaz hesaptan silindi.

Takipçilerin cüzdanından toplamda 691.000 dolardan fazlası çalındı.

BTC Piyasası: Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Kıymetindeki Cüzdanlar Boşaltıldı) 1

Vitalik’in hesabından silinmiş olan kelam konusu paylaşım, kelamda “Proto-Danksharding’in Ethereum’a dahil oluşunu” müjdeliyordu. Hacker’ın paylaşıma eklediği linkte ise cüzdanınızı bağlamanız için bir link yer alıyordu. Cüzdanınızı bağladığınızda da saldırgan yahut saldırganlar, hesabınızdaki her şeyi çekiyordu.

Hacker’ın hesabındaki en kıymetli NFT olan Crypto Punk #3983, başta 46,99 Ether, yani 76.837 dolar pahaya sahipti. Linkin paylaşılmasının akabinde bu kıymet, 250.543 doları aştı. Hacker’ın hesabındaki gelişmeleri paylaşan ZachXBT, bu taarruzla 147 bin doların alındığını paylaştığında herkes şaşırmıştı. Ama kısa mühlet içinde bu paha, 691.000 doları buldu.

Olayın akabinde birçok kişi X üzerinde gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı gerekçesiyle Vitalik’i suçlarken ZachXBT, epeyce ünlü biri olduğundan ve bu türlü ataklar bu türlü bireyler üzerinden sık yapılabildiğinden, Vitalik için güvenlik tedbirlerinin kâfi olamayabileceğini savundu. Bu bağlamda X tarafında bir ihmal olduğu da tartışılıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap