Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor?

Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor?

Grayscale Ethereum Trust, iskontosunda kıymetli bir azalmaya şahit oldu. Buna nazaran %26,64 ile bir yılın en düşük düzeyine ulaştı. İskontodaki bu kıymetli daralmanın bir manası var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birinci spot Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) için yapılan başvurulardaki artışla tıpkı vakte denk geldi. Ayrıyeten kripto topluluğunda beklenti yarattı.

İskonto daralmasını anlamak

Geçtiğimiz yıl, Grayscale Ethereum Trust’ın net varlık kıymetine (NAV) iskontosu en dar noktasına ulaştı. Bunu bir bağlama oturtmak gerekiyor. YCharts bilgilerine nazaran bu düzeylere en son Eylül 2022’de %24,53 NAV iskontosuyla yaklaşmıştı. İskontonun daralmasına katkıda bulunan faktörler yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor? 1

Bu yılın başlarında, kripto para ünitesi sanayisi, kripto merkezli birkaç firmanın çöküşüyle işaretlenen bir karışıklık yaşadı. Bu çalkantı, NAV iskontosunda kıymetli bir artışa neden oldu. Buna nazaran şaşırtan bir halde %60’a yükseldi. Fakat, Temmuz ayında BlackRock liderliğindeki ana akım finans devlerinin spot Bitcoin ETF konseptini önermesiyle durum değişmeye başladı. Bu periyotta indirim %36 ile %46 ortasında dalgalandı.

SEC’in Ethereum ETF’sini onaylamadaki rolü

Dahası, Ağustos ayı başında ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Ethereum vadeli süreç ETF’leri için yapılan müracaatların son vakitlerde artması, bir Ethereum ETF’sinin onaylanması umudunu ateşledi. Bu optimistlik, ARK Invest ve 21Shares’in ABD’nin birinci spot Ethereum ETF’sini potansiyel olarak başlatmaya yönelik stratejik atılımlarıyla daha da körüklendi. Coinbase’i gözetim-paylaşım ortağı olarak belirleyen Cboe’nin başvurusu dikkat çekiyor. Buna nazaran Bitcoin ile ilgili ETF müracaatlarında görülen son trendlerle uyumlu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor? 2

Varlık yöneticileri ortasında bir Ethereum ETF’sine duyulan heyecan aşikâr. Fakat SEC’in tarihi duruşu bir zorluk olmaya devam ediyor. Amerikan düzenleyici otoritesi şimdi rastgele bir vadeli süreç yahut spot Ethereum ETF’si için onay vermedi. Bununla birlikte, Grayscale’in bu alandaki ilerlemesi dikkat çekiyor. Grayscale’in başarılarına atıfta bulunan ve daha evvelki Bitcoin ETF tekliflerinden ögeler içeren yeni uygulamalarla yürek verici bir tablo çiziyor.

Sınırların testi kelam konusu

Bloomberg’in ETF uzmanı James Seyffart bahisle ilgili açıklama yapıyor. İhraççıların bilhassa spot Bitcoin ETF’leri konusunda SEC’in sonlarını test ettiğini öne sürüyor. Bir müracaat akını beklenirken, somut sonuçlar Mayıs 2024’e kadar gerçekleşmeyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum İçin Bu Gelişme Beklentiyi Artırdı! Ralli Mi Geliyor? 3

ETFStore Lideri Nate Geraci, daha geniş bir perspektiften bakıyor. Buna nazaran “çok yakın bir gelecekte spot Bitcoin ve Ethereum ETF müracaatlarını bir ortada göreceğiz. Kademeli olarak, sonra ansızın.” yorumunu yapıyor. Bu his, dalın ETF alanındaki değerli gelişmeler beklentisini yansıtmaktadır. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda hem Bitcoin hem de Ethereum finansal piyasaların geleceğinde kıymetli roller oynuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap