Espor ve Blockchain teknolojisi: Geleceğin ikilisi

Espor ve Blockchain teknolojisi: Geleceğin ikilisi

Paylaş
BTC Piyasası: Espor ve Blockchain teknolojisi: Geleceğin ikilisi

Blockchain teknolojisi ve espor, son yıllarda önemli bir birliktelik ve farkındalık oluşturmuştur. Bu birliktelik, espor ve blockchain’in ortak bir noktada buluşarak daha güçlü bir potansiyele ulaşmasını ve dünya üzerinde daha farklı bir bakış açısı yaratmasına sebep olmuştur.

Espor popülaritesini her geçn daha da arttırmış bilhassa yaşanan pandemi sırasında insanların meskenlerinde daha fazla oyun oynayarak kendi içinde de farklı kollara ayrılmasına sebep olmuştur. Bu büyüme sayesinde işlerin ve idarenin daha kolay çözülebilmesi ismine blockchain teknolojisine başvurulmuş, teknolojik alt yapı olarak daha da kolaylaştırma imkânı doğmuştur.

Bilindiği üzere, blockchain teknolojisi dağıtık bir defter teknolojisi olan ve süreçleri şeffaf, değiştirilemez ve inançlı bir formda saklayan teknolojidir.

Blockchain’in espor alanında yaptığı katkılarının ana çizgileri ile şu biçimde sıralayabiliriz;

Şeffaflık ve güvenilirlik; Şirketlerin, blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen turnuvalarda hile yapılmasının önüne geçerek, süreçlerin şeffaf olmasını ve güvenilirliğini en üst düzeye taşımaktadır. Tüm kadro performansları blockchain üzerinde saklanarak, herkes tarafından rahatça görülebilmektedir.

Ödül ve ödeme kolaylıkları; Blockchain teknolojisi sayesinde ödemeler daha da kolaylaştırılır. Kripto paralar, süratli ve düşük maliyetli süreçler sağlar. Ayrıyeten, blockchain tabanlı tokenler, mükafatlar ve ödeme sistemleri olarak kullanılabilir.

NFT’ler; Oyuncular, oyun içi öğeleri ve varlıkları satın alabilir, satışa çıkarabilir ve takas edebilirler. NFT’ler, her bir dijital varlığın eşsiz ve değiştirilemez olmasını sağlar.

Oylama ve taraftarlık irtibatı; Daha fazla taraftar kitlesine ulaşma talihinin yanında, taraftarlar tokenler sayesinde oyuncu ve gruplara dayanak olabilir, oy kullanabilir ve turnuvanın seyri ile ilgili kara verme bahtını yakalar.

Espor ve blockchain birlikteliği, her iki kesimin de büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Blockchain teknolojisi, esporun daha şeffaf, sağlam ve iştirakçi olmasını sağlar. Ayrıyeten, oyunculara ve taraftarlara daha fazla fırsat ve özgürlük sunar. Blockchain teknolojisi sayesinde adalet sağlanması, güvenilirlik açısından kullanıcıya ve taraftara farklı bir bakış açısı sunar.

Espor dünya genelinde nasıl farkındalık yaratmıştır?

Profesyonel olarak oyun oynama farkındalığı; Sadece cümbüş maksatlı olmanın dışında, profesyonel meslek imkanı yaratarak önemli manada yararlar elde edebilmektedir.

Dijital sporların farkındalığı; Rekabetçi ve heyecan verici olan spor müsabakaları ile espor tıpkı adrenalin düzeyine sahip olabilmektedir. Vakit ve yerden bağımsız olarak yapılabilmektedir.

Global ağ; Tüm dünyada büyüyen ağ sayesinde oyuncuların ve hayranların birebir çatı altında bir ortaya gelmesini sağlamaktadır.

Blockchain tekonolojisi ve Internet erişimi farkındalığı; Espor farkındalığını arttırmak ismine internet erişimi olmayan bölgelere yeni alt yapılar kurulması zaruriliği ve bununla birlikte blockchain teknolojisinin dahil olması gerekliliğini doğurmaktadır.

Eğitim ve marifet gelişimdeki rolü; Espor, strateji, grup çalışması, sorun çözme ve süratli düşünme üzere marifetlerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu maharetler, oyuncuların eğitim ve mesleklerinde bunları kendilerine katma kıymet olarak alabilmektedir.

Beden ve Zihnsel sıhhat farkındalığı; Zihinsel olarak gerilim ve adrenalin yükünün olabildiği espor’da tüm oyuncuların kendilerini sağlıklı bir biçimde uyarlayabilmesi için tertipli bir biçimde mental ve fizikî aktivitelerde bulunması gerekmektedir.

Özellikle Pandemi sonrasında oluşan Remote çalışma konsepti, espor oyuncularının standart hayat ritüelleridir. Bu ritüel dahilinde mental ve fizikî olarak kendimize güzel bakmalı ve hangi işi yaparsak yapalım, daha sağlıklı olmalıyız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap