Eski Monero Lideri: “XMR İşlemlerinin Hacklenmesi Neredeyse İmkansız”

Eski Monero Lideri: “XMR İşlemlerinin Hacklenmesi Neredeyse İmkansız”

Paylaş
Eski Monero Lideri: “XMR İşlemlerinin Hacklenmesi Neredeyse İmkansız”

Gizlilik odaklı koin’ler son zamanlarda son derece popüler bir hale geldi; buna paralel olarak da kripto topluluğunda Monero ve Zcash gibi paralar dikkat çekmeye başladı. Monero’nun eski yöneticisi Riccardo Spagni, bu tür kripto paraların önde gelen savunucularından biri oldu. Spagni, yakın bir zamanda yayınlanan bir podcast’te Monero’nun finansal gizliliği sağlamak gibi bir vizyonla inşa edildiğini, paranın tam olarak da bunu gerçekleştirdiğini iddia etti:

“Monero, hem erişilebilir olup hem de gizliliği en üst düzeye çıkarmak için elinden geleni yapıyor.”

Monero’nun Bitcoin gibi çalıştığını ekleyen Spagni, iki koinarasındaki tek farkın şeffaflık olduğunu belirtti: Monero, blockchain’dekiişlemlerin anonimliğini korurken, Bitcoin çok şeffaftır. Ayrıca, Monero’nunişlemlerini hacklemenin neredeyse imkânsız olduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, Monero’nun bu özelliği bazılarınıendişelendiriyor. Bir rapora göre, Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi kısasüre önce Monero ile yapılan bazı işlemlerin izlenemez olmasıyla ilgiliendişelerini dile getirdi. Europol’de stratejik analist olan Jerek Jakubcekşunları söyledi:

“Bitcoin blockchaininde ne olursa olsun görebiliyorduk, bu nedenle makul davrandık. Fakat Monero blockchaini aynı değil. Bazı şüphelilerin Bitcoin veya Ethereum’dan Monero’ya geçtiği birkaç durum yaşadık.”

Spagni’ye Monero’nun gizliliğinin yasadışı kullanımlarıhakkında sorulduğunda, gizlilik ihlalinin Siri’den Google’a kadar her yerdeolduğunu belirtti. ayrıca Monero’nun resmi web sitesinin 30 dakika boyuncasaldırıya uğradığı zamandan bahsetti ve bunun onu “uyandırdığını” söyledi:

“Monero ve diğer gizlilik odaklı koinler bu nednele maksimum güvenlik sağlamaya çalışıyor.”

Konuşmanın sonlarına doğru Spagni, gizlilik odaklı koinprojesinin öncüsü olarak istifa ettiği haberini de yorumladı: “Geri çekilmeminve başkalarının hızlanmasına izin vermemin zamanı gelmişti,” dedi.

“Lider olarak geri adım atsam da projeyi daha da merkezsizleşmiş hale getirmek için geliştirici olarak kalıyorum.”

Eski Monero lideri Riccardo Spagni’nin istifası hakkında daha fazla bilgi almak için “Monero’nun Lideri İstifa Etti! Peki XMR’ın Durumu Ne Olacak?” isimli haberimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap