Enteresan Kripto Para Yasağı: Mahpus Cezası Geliyor!

Enteresan Kripto Para Yasağı: Mahpus Cezası Geliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Enteresan Kripto Para Yasağı: Mahpus Cezası Geliyor!

Çin’in kripto para birimine yıllarca süren baskısı, kripto para birimleri aracılığıyla para toplamaktan suçlu bulunan vatandaşlar için para cezalarının ve potansiyel olarak uzun hapis cezalarının önünü açan yeni bir Yüksek Mahkeme kararı sayesinde başka bir seviyeye yükseldi. Gelişmenin ayrıntılarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Çin, kripto para yoluyla fon toplayanları hapse atmak için yasa hazırlıyor

Çin, kripto yasaklarının bir parçası olarak, token satışları yoluyla nakit üretmekten suçlu bulunan herkese hapis cezası getiriyor. Bugün yayınlanan bir açıklamaya göre, Çin’in en yüksek mahkemesi, “kripto para birimi” kullanarak halktan para talep etmeyi yasa dışı hale getirmek için ülkenin Ceza Kanunu’nun yorumunu değiştirdi. Yerel basına göre değişiklik 1 Mart’ta yürürlüğe girecek. 2017’den beri Çin’de kripto tabanlı bağış toplama yasaklanmış olsa da, son değişiklik Çin mahkemelerinin artık failleri resmi olarak cezalandırabileceği anlamına geliyor. Toplanan miktara bağlı olarak, hapis cezaları üç yıldan az ile 10 yıldan fazla arasında değişecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enteresan Kripto Para Yasağı: Mahpus Cezası Geliyor! 1

Kripto para toplama dolandırıcılığının miktarı 100.000 yuan’ı (16.000 dolar) aşarsa, “büyük bir miktar” olarak kabul edilecek. Tutar 500.000 yuan’dan (79.000 dolar) fazlaysa, Ceza Yasası’nın 192. maddesi uyarınca “muazzam” olarak sınıflandırılacaktır.

Çin, kripto para birimlerini yok etme çabasında en aktif ülke

Çin merkez bankası, Eylül ayında tüm kripto paraları yasa dışı ilan etti. Ticaret ve madencilik de dahil olmak üzere kripto para birimiyle ilgili ekonomik işlemler de yasa dışı olarak kabul edildi. ABD, Çin’in kripto baskısından yararlanarak Bitcoin madenciliği için en iyi pazar olarak Çin’i geçmesine izin verdi. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, ABD şu anda Bitcoin hash oranının veya hesaplama gücünün %35’inden fazlasını oluşturuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enteresan Kripto Para Yasağı: Mahpus Cezası Geliyor! 2

Rus Bitcoin madencileri çalışıyor

Güncel piyasa raporlarına göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak uygulanacak yaptırımlar Bitcoin kullanıcılarına yardımcı olabilir. Hükümetin bu hafta Ukrayna’yı işgal etmesine rağmen, Rusya’daki Bitcoin (BTC) madencileri normal şekilde çalışıyor. Sonuç olarak, Ethereum odaklı Flexpool gibi bazı kripto madenciliği şirketleri işgal nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durdururken, BTC madencilik hizmet sağlayıcısı Compass Mining, Rus müşterilerine altyapı sağlamaya devam edeceğini doğruladı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap