Enflasyonla Boğuşan Nijerya’da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Enflasyonla Boğuşan Nijerya’da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyonla Boğuşan Nijerya’da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Dünya’nın geri kalanına nazaran daha düşük gelirlere sahip olan Afrika kıtasında kriptoya ilgi artıyor. ABD merkezli kripto para araştırmacısı Chainalytic, geçtiğimiz gün bölgenin en büyük ülkesine dair bir rapor paylaştı. Şirketin Njierya için hazırladığı rapora nazaran ülkede yüksek enflasyon ve bedel kaybeden lokal para ünitesi, Bitcoin ve altcoin ünitelerine olan ilginin artmasına neden oldu.

Chainalytic uzmanları Nijerya’da kripto para hacminin Haziran 2022 – Haziran 2023 devrinde yıllık %9 arttığını tespit etti. Ayı piyasasına karşın 56,7 milyar dolara ulaşan sayı, vatandaşların kripto paraları benimsediğini ortaya koyuyor.

Blockchain araştırmacıları, piyasaya olan ilginin bilhassa bu yaz başında olan olaylar sonucunda arttığını tespit etti. Ekonomik olarak devletin daha etkin olduğu Nijerya’da lider Bola Tinubu, aylar evvel bir dizi ıslahatı uygulamaya koydu. Tinubu, petrol sübvansiyonu ve döviz kurları üzerindeki birtakım denetimlere son verdi. Bu gelişmeler sonucunda ülkenin lokal parası naria paha kaybetti.

Nijerya merkezli kripto para borsası Busha’nın yöneticisi Moyo Sodipo, vatandaşların enflasyona karşı tahlil aradığının altını çizdi.

Afrika’nın en büyük ülkesi, bu yaz aylarında Binance borsasını yasadışı ilan etmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap