Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir!

Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir!

Piyasalar olumlu bir ABD enflasyon verisi için hazırlanırken Bitcoin (BTC) bugün 27.500 dolar civarında el değiştiriyor. Pekala, sırada neler var?

TÜFE aylarca düşüşe hazırlanıyor

Veriler, Nisan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklaması öncesinde dar bir süreç aralığında oyalanan BTC/USD’yi takip etti. Risk varlıkları için klasik bir volatilite katalizörü olan TÜFE, FED’in faiz oranlarını değiştirirken dikkate aldığı temel ölçütlerden birini oluşturuyor. Bir sonraki faiz değişikliğine daha tam bir ay var. Fakat hükümet ve özel bölüm ölçümleri enflasyondaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini ve hatta hızlanacağını öngörüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir! 1

Finans yorumcusu Tedtalksmacro, 9 Mayıs’ta YouTube tahlilinin bir kısmında “Şu anda biraz sakinlik var. Lakin önümüzdeki iki ila üç ay içinde enflasyonda kademeli bir düşüş var. Hatta hayli sert bir düşüş görmemiz muhtemel” dedi. Tedtalksmacro hem Cleveland Fed enflasyon varsayımında hem de başka olarak, enflasyon trendleri için resmi olmayan bir öncü gösterge olan ve daha da değerli düşüşler olacağını gösteren “Trueflation”a atıfta bulundu. Analist, tweet’inde, aşağıdaki beş düzeye işaret etti:

Yani analist, enflasyon oranının yüzde 5.5’in üzerinde gelmesi durumunda BTC’nin 25.000, yüzde 4.7-4.9 ortasında gelmesi durumunda 29.000 doları göreceğine inanmakta. Tedtalksmacro gün içinde attığı bir sonraki tweet’te, JPMorgan Chase’e nazaran olasılıklarla birlikte, çeşitli muhtemel TÜFE sayılarına nazaran potansiyel BTC fiyat değişikliklerini farklı başka gösterdi. CME Group’un FedWatch aracı da beklentilere ışık tuttu. FedWatch, Fed’in Haziran ayında enflasyonu denetim altına almak için faiz artırımlarına orta vereceğine işaret etti. Çünkü bu türlü bir atılıma yönelik beklentiler, bu yazının yazıldığı sırada yüzde 80 düzeyindeydi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir! 2

Binance’teki Bitcoin traderları spot satışı artırdı

Kısa vadeli BTC fiyat hareketine dönecek olursak, hafta başında yaşanan Binance “FUD” olayı dikkat çekiyor. Bu olayın kalıcı tesiri, Bitcoin boğalarının 30.000 dolara yakın düzeyleri geri alamamasına neden oldu. Binance FUD’unu, Btcpiyasasi.com olarak paylaştığımız bu makalemizde inceleyebilirsiniz. Traderlar ortasındaki statükoyu tahlil eden izleme kaynağı Skew de enteresan datalara işaret etti. Skew, piyasanın “short durumlara doymuş” olduğunu söyledi. Ayrıyeten piyasa yapıcıların hala küçük fiyat artışlarında satış yaptığını belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir! 3

Twitter yorumunun bir kısmında, “Binance spot bugün piyasada satış yapan saldırgan pozisyonunda,” denildi. Öbür izleme kaynağı Material Indicators, bir gecede, Binance’in BTC/USD buyruk defterindeki değişime işaret etti. Material Indicators, bu çiftin 26.000 dolar işaretinin çabucak altında teklif likiditesinin arttığını kaydetti. Grafikte yer alan yorumlar ortasında, ekonomik raporların buyruk defterindeki likiditeyi nasıl etkileyeceği merak edilmekte. Ayrıyeten birçoğuna nazaran asıl soru, şu anda defterdeki buyrukların bir kısmının temizlenip temizlenmeyeceği konusu. Çünkü mahallî takviye ve direnç ticaret duvarları ile izole olması beklenen.

Ulaş Utku Bozdoğan: Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Bu 5 Sayısı Görebilir! 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap