Endonezya’da finansal şirketlere kripto para yasağı geldi

Endonezya’da finansal şirketlere kripto para yasağı geldi

Paylaş
BTC Piyasası: Endonezya’da finansal şirketlere kripto para yasağı geldi

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olmasının yanısıra, son 1 yılda özellikle GameFi alanında büyük bir benimsenmenin yaşandığı Güney Asya ülkesi Endonezya’da, kripto para işlemleri finansal şirketler için yasaklandı. Ülkenin finansal regülatörü olan Finansal Hizmetler Otoritesi, dijital varlıklarla işlem yapan şirketlere ekstra kısıtlamalar getirdiğini duyurdu.

Reuters’in haberine göre; regülasyon kurumu, finansal şirketlerin dijital varlık ticaretini kullanma, pazarlama ve kolaylaştırma da dahil olmak üzere kripto paralarla ilişkili neredeyse tüm operasyonlarını yasakladı. Resmi açıklamanın da Instagram hesabı üzerinden verilmesi de dikkat çekti.

Açıklamada bu düzenlemenin amacının, dijital varlıkların volatil doğasından ötürü oluşabilecek zararı minimize etmek olduğu vurgulandı ve özellikle amatör yatırımcıların bu sektördeki riskleri dikkate almadıkları ve küçümsedikleri yorumu yapıldı. Otorite ayrıca, vatandaşları kripto para endüstrisindeki “Ponzi şeması” dolandırıcılığı organizasyonlarına karşı da uyardı.

Daha önce Tayland ve Singapur merkez bankaları da vatandaşlarına benzer uyarılarda bulunmuşlardı.

Bilindiği üzere Endonezya, Pakistan ve Hindistan gibi kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ülkelerden biri… Güney Asya ülkesinde 2020 yılında yaklaşık 6 milyar dolar olan kripto para endüstrisi 2021’de 60 milyar dolara çıktı.

Ülkede kripto para borsaları aracılığıyla alım-satım yapmak serbest ve bu işlemler Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından denetleniyor.

Endonezya’nın yanısıra Filipinler, Tayvan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde de oyun odaklı kripto para işlemlerinde 2021 yılında yaşanan büyük benimsenme de dikkat çekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap